Tym razem podczas prac na ul. Krakowskiej natrafiono na bramę Glinianą.
- To wybitne odkrycie, biorąc pod uwagę badania archeologiczne w Krakowie. Odsłonięto relikt średniowiecznych fortyfikacji miasta, który jest dobrze zachowany - zaznacza Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków.
Zbudowana z kamienia brama Gliniana, inaczej zwana Krakowską, była jedną z bram miasta Kazimierza, północną, ulokowana na głównym szlaku północ-południe. W XV i XVI wieku bramy Kazimierza zaczęto przebudowywać, a jedna z nich - bramę Bydlną - zlikwidowano. Brama Gliniana uzyskała wtedy piękne zwieńczenie, a w jej dolnej partii wprowadzono dwa otwory - przejazdowy i dla pieszych.
To kolejny zabytkowy obiekt, który skrywała ziemia, a został odkryty podczas przebudowy ul. Krakowskiej. Przypomnijmy, że wcześniej, na skrzyżowaniu ulic: Krakowskiej, Dietla i Stradomskiej, drogowcy natknęli się m.in. na przyczółek mostu Królewskiego, który był niegdyś przerzucony nad Starą Wisłą i łączył Stradom z Kazimierzem.
Tamto odkrycie, jak również obecne zatrzymuje nie tylko wzrok przechodniów. Tym razem z powodu odsłonięcia reliktu bramy tuż przy ul. Meiselsa, prace budowlane na tym fragmencie musiały zostać natychmiastowo wstrzymane.
Kraków. Odkrycie na ul. Krakowskiej. Brama Gliniana znaleziona!
Po konsultacjach z władzami konserwatorskimi zadecydowano, że prace archeologów w tym miejscu będą kontynuowane i zostaną pogłębione. Jest szansa na, że odkryte zostaną kolejne pozostałości bramy Glinianej oraz inne fragmenty średniowiecznej zabudowy tej częściKazimierza, który od powstania w XIV wieku do przełomu XVIII i XIX wieku był samodzielnym miastem.
- Mieszkańcy i turyści przystają przy murze i pytają co dalej? Czy zostanie zasypany? Pojawiły się m.in. sugestie, by w tym miejscu powstał fragment szklanej nawierzchni na jezdni, przez którą można byłoby podziwiać życie sprzed 600 lat - informuje Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Remont ul. Krakowskiej, zobacz postęp prac [GALERIA]
Wszystko wskazuje jednak na to, że pozostałości bramy Glinianej, jak również mostu Królewskiego, nie będzie można oglądać pod powierzchnią chodnika przez przeszklenia.

Okiem Kielara odc. 14
- Takich rozwiązań nie powinno się stosować. Powodują, że do eksponowanych w taki sposób reliktów skrapla się woda i je niszczy. Poza tym szkło szybko matowieje i niewiele widać - komentuje Monika Bogdanowska.
Prawdopodobnie skończy się więc na ustawienie pamiątkowej tablicy (lub tablic), które będą informować przechodniów o podziemnych odkryciach. Na tablic może zostać przedstawiony rysunek, który będzie wizualizacją średniowiecznej zabudowy.
Już wcześniejsze odkrycia spowodowały, że przebudowa ul.Krakowskiej znacznie się przedłuży. Początkowo planowo zakończyć inwestycję w styczniu 2020 r. Teraz jest mowa o drugim kwartale przyszłego roku. Nie podano dokładnego terminu, ale ostatnie wykopaliska i odkrycie bramy Glinianej mogą spowodować, że finisz prac nastąpi bliżej połowy 2020 r.
Obecnie wykonawca kontynuuje prace na innych odcinkach, m.in. na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej i Stradomskiej i Dietla, tak by na początku grudnia przywrócić ruch tramwajowy wzdłuż ul. Dietla, a pod koniec roku - na ul. Stradomskiej.
W rejonie ul. Meiselsa po kolejnych wykopach relikty zostaną zabezpieczone i zasypane piaskiem.
- Hala Targowa. Tu zatrzymał się czas [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
- Niesamowite! Te chałupy znajdują się w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Bez wiz do USA. Do tych miast polecimy z Polski [CENY]
- Który z krakowskich radnych jest najlepszy? Który to leser?
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce [RANKING]
WIDEO: Krótki wywiad