Specjalny domek pojawił się na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Kobierzynie dzięki współpracy lecznicy z Fundacją Apikultura. Zbudowane z drewna pomieszczenie do uloterapii na stałe zamieszkują cztery pszczele rodziny. W ramach niestandardowego leczenia pacjent zamyka się w domku i inhaluje ulowym powietrzem, dostającym się do jego wnętrza przez mikroskopijne otwory, których owady nie są w stanie sforsować. Znajdując się w pomieszczeniu chory wyczuwa również specyficzne wibracje, wytwarzane przez nieustannie poruszające się pszczele rodziny.
Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji Apikultura, powietrze ulowe jest całkowicie antyseptyczne, czyli pozbawione bakterii, wirusów czy grzybów, bogate za to w substancje lotne pochodzące z propolisu, miodu, pyłku pszczelego i wosku. Uloterapia ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, oddechowy czy sercowo-naczyniowy. Działa uspokajająco, pomaga w walce z bezsennością i wspiera prawidłową przemianę materii. Może być ona skutecznym sposobem leczenia m.in. na osób z zaburzeniami snu, chorobami reumatycznymi czy syndromem nieustępującego zmęczenia.
Pszczoły już kolejne zwierzęta, które pomagają w leczeniu pacjentów trafiających do kobierzyńskiej placówki. Wcześniej w lecznicy wprowadzono tzw. felisoterapię, polegającą na angażowaniu chorych w opiekę nad dzikimi kotami.
ZOBACZ TAKŻE:
Kraków. Szpital Uniwersytecki coraz bliżej przeprowadzki. Zo...
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
FLESZ - Demaskujemy mity o weganizmie i wegetarianizmie
