Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy wstrzymuje przyjęcia chorych dzieci! Pracuje tylko w trybie ostrodyżurowym

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Nie udało się wypracować porozumienia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. 26 anestezjologów z dniem dzisiejszym przestało pracować w strukturach placówki. Szpitalowi grozi paraliż. - Robimy wszystko, aby nie doszło do ewakuacji szpitala. Podkreślamy, że ciągłość zadań USD jest zachowana w najbliższym czasie. Zabiegi planowe są zawieszone. Przyjęcia są wstrzymane. Pracujemy w trybie ostrodyżurowym - informuje Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzeczniczka szpitala.

W krakowskim szpitalu, jak w soczewce, skupiły się wszystkie problemy wysokospecjalistycznych szpitali pediatrycznych. Lekarze z Prokocimia żądają lepszych warunków pracy, w tym zwiększenia liczby personelu i wyższych wynagrodzeń, ale do tego trzeba by było zmian zasad finansowania szpitali specjalistycznych. Problemem jest bowiem zbyt niska wycena świadczeń pediatrycznych. W geście protestu ponad 80 lekarz pod koniec września złożyło dokumenty o rezygnacji z pracy. Tuż przed zakończeniem roku medycy zgodzili się jednak na podpisanie wstępnego porozumienia. Mimo to problem nie zniknął. Spośród 84 lekarzy, którzy od końca września złożyli wypowiedzenia, 26 anestezjologów nie zdecydowało się na ich wycofanie.

- W dniu wczorajszym trwały jeszcze negocjacje z lekarzami. Dyrektor Szpitala był w stałym kontakcie z Panem Wojewodą oraz władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Negocjacje z lekarzami miały wiele etapów. Przyniosły one pozytywne rezultaty - wszyscy lekarze z wyjątkiem lekarzy anestezjologów wycofali swoje wypowiedzenia - mówi Katarzyna Pokorna Hryniszyn, rzeczniczka placówki.

Do ostatniej chwili dyrekcja szpitala miała nadzieję, że również ta grupa zmieni zdanie. Tak się jednak nie stało. Zdaniem przedstawicieli placówki propozycja finansowa którą otrzymali medycy była propozycją dobrą, uwzględniającą możliwości szpitala i oddającą wysoki poziom zadań tych lekarzy.

- Dyrekcja Szpitala dołożyła wszelkich starań, aby wypracować pozytywne rozwiązanie. Negocjacje się zakończyły. Niestety, nie przyniosły oczekiwanego skutku. Robimy wszystko, aby nie doszło do ewakuacji szpitala. Podkreślamy, że ciągłość zadań USD jest zachowana w najbliższym czasie. Zabiegi planowe są zawieszone. Przyjęcia są wstrzymane. Pracujemy w trybie ostrodyżurowym. Dziś cały dzień będą prowadzone dalsze rozmowy z lekarzami - dodaje Hryniszyn.

O ich wynikach przedstawiciele szpitala mają poinformować po godzinie 17 wspólnie z wojewodą małopolskim.

Wirusolodzy uważają, że objawy Omikronu u dzieci są dość nietypowe i łatwo je pomylić z inną chorobą. Sprawdźcie, jakie są najczęstsze objawy wariantu Omikron u dzieci i jak je rozpoznać >>>

Omikron u dzieci. "Objawy są nietypowe". Jak rozpoznać waria...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska