https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków uodporni kulturę na kryzys? Są pierwsze propozycje

Julia Kalęba
Wartość pakietu narzędzi wspierających sektor kultury to w tej chwili ok. 10 milionów złotych.
Wartość pakietu narzędzi wspierających sektor kultury to w tej chwili ok. 10 milionów złotych. materiały prasowe/Studio FilmLove
Miasto postara się zapewnić doraźną opiekę twórcom i branżom ważnym dla polityki kulturalnej Krakowa oraz uodpornić ten sektor na spodziewany kryzys. Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował pakiet „Kultura odporna”.

FLESZ - Firmy w tarapatach z powodu epidemii. Nadchodzi fala zwolnień

Nawet kilkanaście tysięcy osób zatrudnionych w krakowskim sektorze kultury i w branżach z nią związanych znalazło się w trudnej sytuacji w związku z zawieszeniem działalności kulturalnej. W samej branży festiwalowej pracują niemal 4 tysiące osób, a wpływ z tych wydarzeń na ekonomię miasta sięga przynajmniej 500 milionów złotych. Podobne jest znaczenie muzeów i bibliotek. Wiele teatrów nie sprzedaje biletów, a to z nich właśnie finansowane są na co dzień wynagrodzenia i działalność bieżąca instytucji. W trudnej sytuacji są wielkie obiekty kongresowe, sale koncertowe i widowiskowe.

-W Krakowie odbywa się ponad 270 wydarzeń cyklicznych, festiwali, targów kulturalnych. Ich nieobecność w kalendarzu tegorocznym jest wielką stratą – mówi prezydent miasta Jacek Majchrowski. - Wiele instytucji stara się przenosić swoją działalność do internetu, ale wiemy wszyscy, że to nie wystarczy. Musimy na nowo wymyślić i stworzyć narzędzia integrujące, platformy współdziałania, które pozwolą nam dzielić się naszymi wytworami i budować relację z publicznością. Musimy pomóc twórcom i artystom utrzymać się na powierzchni i uratować zatrudnienie w tym sektorze. Najważniejsi są dla nas ludzie. Są naszym najważniejszym kapitałem – podkreśla.

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował już pakiet narzędzi i działań wspomagających sektor kultury i twórców – program „Kultura odporna”. Interwencją i wparciem mają zostać objęci twórcy indywidualni, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, przedstawiciele najważniejszych sektorów kreatywnych, w tym m.in. producenci muzyczni i audiowizualni, sektor sztuk wizualnych, sektor filmowy oraz branża książki.

– Chciałbym, aby wszyscy w naszym mieście mieli wspólny dostęp do wytworzonych ze środków publicznych treści, rejestracji spektakli, koncertów, debat, dzieł sztuki i tekstów literatury – podkreśla Jacek Majchrowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

W pakiecie narzędzi znajdzie się m.in. nowy program dotacyjny dla aktywności kulturalnej angażującej i integrującej publiczność w tym czasie w nowej formie, dodatkowe środki na wzbogacenie działalności kulturalnej oraz dzieła powstałe w czasie pandemii. Twórcy i artyści będą mogli liczyć na podniesienie puli na nagrody i stypendia, a także dodatkowy pakiet stypendiów dla najbardziej potrzebujących.

Pusty Kraków widziany z policyjnego śmigłowca

Pusty Kraków widziany z góry! Niesamowite zdjęcia z policyjn...

Miasto przeznaczy na to środki zarezerwowane w budżecie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2020 r. oraz część środków wybranych miejskich instytucji kultury. Wartość pakietu narzędzi wspierających sektor kultury to w tej chwili ok. 10 milionów złotych. Dodatkowe narzędzia mają być planowane w zależności od rozwoju sytuacji związanej z wychodzeniem ze spodziewanej recesji.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska