FLESZ - Firmy w tarapatach z powodu epidemii. Nadchodzi fala zwolnień
Nawet kilkanaście tysięcy osób zatrudnionych w krakowskim sektorze kultury i w branżach z nią związanych znalazło się w trudnej sytuacji w związku z zawieszeniem działalności kulturalnej. W samej branży festiwalowej pracują niemal 4 tysiące osób, a wpływ z tych wydarzeń na ekonomię miasta sięga przynajmniej 500 milionów złotych. Podobne jest znaczenie muzeów i bibliotek. Wiele teatrów nie sprzedaje biletów, a to z nich właśnie finansowane są na co dzień wynagrodzenia i działalność bieżąca instytucji. W trudnej sytuacji są wielkie obiekty kongresowe, sale koncertowe i widowiskowe.
-W Krakowie odbywa się ponad 270 wydarzeń cyklicznych, festiwali, targów kulturalnych. Ich nieobecność w kalendarzu tegorocznym jest wielką stratą – mówi prezydent miasta Jacek Majchrowski. - Wiele instytucji stara się przenosić swoją działalność do internetu, ale wiemy wszyscy, że to nie wystarczy. Musimy na nowo wymyślić i stworzyć narzędzia integrujące, platformy współdziałania, które pozwolą nam dzielić się naszymi wytworami i budować relację z publicznością. Musimy pomóc twórcom i artystom utrzymać się na powierzchni i uratować zatrudnienie w tym sektorze. Najważniejsi są dla nas ludzie. Są naszym najważniejszym kapitałem – podkreśla.
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował już pakiet narzędzi i działań wspomagających sektor kultury i twórców – program „Kultura odporna”. Interwencją i wparciem mają zostać objęci twórcy indywidualni, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, przedstawiciele najważniejszych sektorów kreatywnych, w tym m.in. producenci muzyczni i audiowizualni, sektor sztuk wizualnych, sektor filmowy oraz branża książki.
– Chciałbym, aby wszyscy w naszym mieście mieli wspólny dostęp do wytworzonych ze środków publicznych treści, rejestracji spektakli, koncertów, debat, dzieł sztuki i tekstów literatury – podkreśla Jacek Majchrowski.
W pakiecie narzędzi znajdzie się m.in. nowy program dotacyjny dla aktywności kulturalnej angażującej i integrującej publiczność w tym czasie w nowej formie, dodatkowe środki na wzbogacenie działalności kulturalnej oraz dzieła powstałe w czasie pandemii. Twórcy i artyści będą mogli liczyć na podniesienie puli na nagrody i stypendia, a także dodatkowy pakiet stypendiów dla najbardziej potrzebujących.
Pusty Kraków widziany z góry! Niesamowite zdjęcia z policyjn...
Miasto przeznaczy na to środki zarezerwowane w budżecie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2020 r. oraz część środków wybranych miejskich instytucji kultury. Wartość pakietu narzędzi wspierających sektor kultury to w tej chwili ok. 10 milionów złotych. Dodatkowe narzędzia mają być planowane w zależności od rozwoju sytuacji związanej z wychodzeniem ze spodziewanej recesji.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Jak przeżyć domową kwarantannę, żeby nie zwariować? [MEMY]
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
