Nasza Loteria

Kraków upamiętnił postać Mariana Dąbrowskiego. Imieniem legendarnego twórcy "Ilustrowanego Kuryera Codziennego" został nazwany platan

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Na dzień uroczystości wybrano 27 września – datę urodzin i śmierci Dąbrowskiego. Tablicę odsłonili prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Adam Radzikowski, inicjator wydarzenia oraz wnuk stryjeczny Dąbrowskiego.
Na dzień uroczystości wybrano 27 września – datę urodzin i śmierci Dąbrowskiego. Tablicę odsłonili prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Adam Radzikowski, inicjator wydarzenia oraz wnuk stryjeczny Dąbrowskiego. Adam Wojnar
27 września przed pałacem Prasy przy ul. Wielopole 1 odbyła się uroczystość upamiętnienia Mariana Dąbrowskiego. Imieniem legendarnego twórcy „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” został nazwany platan rosnący przed historyczną siedzibą Pałacu. Uroczystości, której inicjatorem jest Adam Radzikowski – wnuk stryjeczny upamiętnianego, towarzyszyło zwiedzanie pałacu Prasy z przewodnikiem oraz wieczorne spotkanie w pałacu Potockich.

Na dzień uroczystości wybrano 27 września – datę urodzin i śmierci Dąbrowskiego. Tablicę odsłonili prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Adam Radzikowski, inicjator wydarzenia oraz wnuk stryjeczny Dąbrowskiego.

Kim był Marian Dąbrowski?

Życiorys Mariana Dąbrowskiego (1878-1958) mógłby być tematem na niejeden film. Był rzutkim biznesmenem i filantropem z amerykańskim zacięciem, najpotężniejszym magnatem prasowym II Rzeczpospolitej, twórcą medialnego imperium „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – gazety, która w szczytowym okresie osiągnęła nakład 180 tys. egzemplarzy, będąc częścią koncernu zatrudniającego 1400 pracowników.

Dąbrowski był zarazem postacią niezwykle zasłużoną dla Krakowa i Małopolski. To właśnie tu, w modernistycznym biurowcu na rogu ulic Wielopole i Starowiślnej biło serce „IKC”. Na tarasie pałacu Prasy pamiątkowe zdjęcia robiły sobie wszystkie sławy świata kultury i polityki, które odwiedzały Kraków. Dąbrowski zainicjował powstanie Teatru Bagatela i był jego pierwszym dyrektorem, wsparł pokaźną kwotą budowę Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, sfinansował głośne prace archeologiczne na kopcu Krakusa, dzięki skutecznemu lobbingowi medialnemu zainspirował powstanie pierwszej samochodowej szosy łączącej Kraków z Zakopanem. Pozbawiony źródeł utrzymania w czasie II wojny światowej, zmarł w zapomnieniu na Florydzie.

Po uroczystości o godz. 16.15 i 17.00 odbyło się zwiedzanie budynku pałacu Prasy. Modernistyczny obiekt wybudowany w latach 1920-1922 od połowy lat 20. stanowił główną siedzibę koncernu wydawniczego „IKC”, a redakcje różnych pism mieściły się w nim aż do 2011 roku (w tym redakcja Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej). Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. imponujący hall i rzadko udostępniany do zwiedzania taras obiektu, z którego roztaczają się unikatowe widoki na stary Kraków. Zwiedzanie poprowadził Michał Wiśniewski – historyk architektury, współtwórca Instytutu Architektury i Krakowskiego Szlaku Modernizmu.

A o godz. 18.00 w pałacu Potockich (Rynek Główny 20, I piętro) odbyło się spotkanie poświęcone Marianowi Dąbrowskiemu. W rozmowie, którą poprowadził Marcin Wilk wziął udział prof. Piotr Borowiec z UJ – medioznawca i politolog, autor dwóch monografii o „IKC”, Magdalena Idem – autorka książki „Manekin w peniuarze” o modzie w II RP oraz Adam Radzikowski.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska