https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków w 2030 roku bez smogu, brzydkich osiedli i kłopotów?

Jak będzie wyglądał Kraków w 2030 roku? Miasto ogłasza plan rewitalizacji.
Jak będzie wyglądał Kraków w 2030 roku? Miasto ogłasza plan rewitalizacji. Wojciech Matusik
Mieszkańcy mogą zadecydować o tym, jak będzie wyglądało miasto za kilkanaście lat. Magistrat pyta ich o zdanie i obszary, które trzeba zrewitalizować.

Jest już gotowy projekt Strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku. Zakłada on m.in. rewitalizację zdegradowanych przestrzenni Krakowa. Nowy dokument ma zaktualizować ten z 2005 roku, z którego wielu postulatów nie udało się wypełnić. Co widać na zapuszczonych osiedlach i w większych rejonach miasta. Magistrat chce nową strategię skonsultować z mieszkańcami. Od 25 lipca będzie można zgłosić swój pomysł na rewitalizację. Później strategię Kraków ma realizować przy unijnym wsparciu. Dla siedmiu miast w Małopolsce jest do podziału 45 mln euro.

Strategia nie będzie prawem lokalnym, ale urzędnicy obiecują ją realizować. Dokument pokazuje aspiracje Krakowa do bycia miastem nowoczesnych technologii, z pięknymi i użytecznymi dla mieszkańców przestrzeniami. Strategia to rodzaj umowy społecznej między władzami a krakowianami. Obowiązujący dokument jest już nieaktualny, a swoimi działaniami samorząd, nie raz pokazywał, że nie idzie w parze z wolą mieszkańców.

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa w sprawie dokumentu. Prezydent zachwalał niskie bezrobocie (4,4 proc.), rozwijającą się turystykę, wybudowane obiekty, jak Centrum Kongresowe i Kraków Arenę, które napędzają gospodarkę miasta.

- Dają one możliwości, o których 10 lat temu nikomu się nie śniło. Przez ostatnie 10 lat Kraków bardzo się zmienił, staliśmy się miastem, gdzie osiedlają się młodzi ludzie. To nie znaczy, że musimy być z siebie zadowoleni. Zawsze można jeszcze lepiej - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Autor: Joanna Dolna

Projekt strategii , konsultowany m.in. z organizacjami pozarządowymi i grupami mieszkańców, powstawał w latach 2013-2015.

- Teraz chcemy popracować w jeszcze szerszym gronie. To musi być dokument, który będzie przedyskutowany z mieszkańcami, przedsiębiorcami, społecznikami, sferą nauki. Po to, żeby był aktualny na wiele lat. To nie tylko kwestie urbanistyczne, ale m.in. to do jakich szkół pójdą dzieci, na jakie studia, jakie będą mieć możliwości pracy - tłumaczył prezydent.

28 czerwca i 26 września mają odbyć się warsztaty z mieszkańcami, a we wrześniu i październiku spotkania i debaty. Zostanie też przeprowadzona ankieta internetowa. Końcem roku dokumentem zajmie się Rada Miasta. Musi go uchwalić w głosowaniu.

Zdaniem prezydenta, Kraków poradził sobie z ochroną wód, gospodarką ściekami i odpadami. To co wymaga poprawy to jakość powietrza, ochrona terenów zielonych i rewitalizacja, która jest jednym z najważniejszych elementów strategii rozwoju miasta.

Według ustawy o rewitalizacji z 2015 r., musi być ona związana z działaniami na rzecz lokalnych społeczności. Dotychczas polegała głównie na modernizacji infrastruktury, a teraz punktem wyjścia musi być aktywizacja mieszkańców i poprawa jakości ich życia.

Kraków i sześć największych miast w regionie starają się o pieniądze unijne na ten cel. Do podziału jest 45 mln euro. Na razie nie wiadomo, ile z tej puli dostanie Kraków. Środki mają zostać podzielone do połowy 2017 roku.

Ale by wykorzystać te pieniądze, miasta muszą mieć programy rewitalizacji. Kraków ma, ale i ten dokument trzeba poprawić, bo przez lata tylko część postulatów z niego udało się zrealizować. Urzędnicy przedstawią swoje pomysły działań 18 lipca. A od 25 lipca do 12 września mieszkańcy i różne instytucje będą mogły zgłaszać swoje, w Miejskim Centrum Dialogu przy Brackiej 10.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkaniec Azorów
Majchrowski może byś budował zamiast bloków, piętrowe parkingi żeby nie stali swoimi gruchotami na chodnikach i trawnikach? Majchrowski przejdź się na deptak Chełmońskiego i zobacz jak wygląda okolica parku Wyspiańskiego w tym mieście pseudo-królewskim! Na skrzyżowaniu Stachiewicza zamiast plac pod większy parking, to blok. Wprowadź się tam Majchrowski z Koterbą !
t
terefere
Jest w Krakowie duuużo do poprawy, ale jak Ci się nie podoba to się po prostu wyprowadź ;) praca dla młodych jest (vide: kilka dużych centrów biznesowych), tereny zielone są (mogło by ich być więcej, to fakt), place zabaw dla dzieci też są. Oferta kulturalna - jest i to do wyboru do koloru. Myślisz, że w innych miastach się żyje lepiej? Coś mi się nie wydaje...
J
J.*
"Rewitalizacja" osiedla 2 Pułku Lotniczego w Czyżynach, autorstwa jaśnie panującego w Krakowie Majchrowskiego i jego świty, wygląda tak, że wycięto setki dużych drzew, które kiedyś specjalnie posadzono aby stanowiły naturalny ekran akustyczny i zatrzymywały spaliny i kurz z pobliskich, ruchliwych ulic: Stella Sawickiego i Medweckiego.
Na terenach zielonych developer Budimex zbudował ogromne betonowe blokowisko Avia, na około 10 tysięcy mieszkańców!, bez jakiejkolwiek infrastruktury!, wciśnięte miedzy dwa istniejące od dawna osiedla.
Przez teren zadrzewionej zieleni parkowej i zieleni zorganizowanej, między ul. Kłosowskiego, Medweckiego i hangarem, wybudowano na koszt miasta (na koszt podatników!) drogę dojazdową do osiedla Avia.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni zakłada dalszą zabudowę budynkami mieszkalnymi ostatniego skrawka zieleni w tym rejonie!
Uchowaj Boże! przed taką "strategią" i "rewitalizacją".
a
akurat
Czy ktoś mnie pytał o zakaz palenia drewnem w kominku? Ile osób narzuciło kretyński zakaz dogrzewania biedniejszym mieszkańcom Krakowa? Bo co? Bo kominek kojarzy się idiotom z luksusowym wnętrzem willi w amerykańskim serialu? Jest okazja odebrania innym czego się samemu nie ma.
b
bobo
Wow.. jest praca, turystyka, dobra woda i spalarnia odpadów...Zapomina się o galeriach handlowych, centrach JP2 i brzydkich, drogich, klaustrofobicznych osiedlach. Mamy to! Pełen sukces! Skoro w Krakowie osiedlają się młodzi ludzie- co Kraków oferuje im na co dzień, tak do komfortowego i dobrego życia po pracy? Tauron Arenę i Centrum Kongresowe? To może- co Kraków oferuje rodzinom z dziećmi? Hm..to może- co Kraków oferuje ludzion chcącym spędzać czas aktywnie na 'świeżym' powietrzu, albo po prostu aktywnie- pojedyczo, czy w grupach? A może oferuje coś ludziom starszym? Całe szczęście, po x latach zarządzania tym miastem, przyszedł czas na określenie, że już do 2030 (jupi!, będziemy pierwsi w Polsce!) Kraków stanie się krainą szczęśliwości.
W Świętego Mikołaja już jakiś czas temu przestałam wierzyć, dajcie Panie i Panowie spokój z takim mydleniem oczu. Jeszcze przed długie lata będziecie szli ramię w ramię z deweloperami. A do 2030, to już nie będzie co rewitalizować, bo skrawka ziemi nie będzie. Kraków jest jednym z najgorszych miast do życia. Ale, ale! Pamietajmy, że mamy turystykę- będziemy zatęchli, ale odwiedzani... :).
Z
ZR
Mieszkańcy mogą o czymś decydować? Ktoś nas pyta o zdanie? Doprawdy?! Chcieliśmy np. poddać pod dyskusję i głosowanie pomysł likwidacji ohydnego, antymiejskiego parking pod magistratem. I co? W obawie przed tym, że mieszkańcy poprą taki projekt, został on nielegalnie odrzucony.

Jesteście sędziami we własnych sprawach, więc jak sobie Jaśnie Państwo wyobrażają współpracę między nami a wami?
k
krk
Nie pomoze juz nic Moloch zostanie!!!!!
ż
że urzędnicy obiecują
realizować tym razem strategię rozwoju, co prawda poprzednią mieli w d, ale teraz to będzie pięknie bo obiecali
P
Pawel Krak
Kpina po raz kolejny robiona z mieszkańców miasta. Kolej a obietnicą żyda majchra - przecież zbliżają się wybory, rewitalizację to trzeba przeprowadzić we władzach tej wsi. Zrobiłeś sobie chlopczyku z centrum plac zabaw, wyjdź już z tej piaskownicy. W Izraelu wdrazaj swoje głupie pomysły.
k
krk
odłączmy Kurdwanów, Bieżanow ... i gitara.
K
Krakusek
Nic od mieszkańców nie zależy ! Wmawia się nam, że smog jest "z kominów" a tak naprawdę to
zwiększenie ilości samochodów, korki uliczne powodujące zwiększenie spalin, brak "przewiewu" a mimo to zgoda na zabudowywanie każdego skrawka zieleni, pozwalanie na wycinkę drzew i. t. p. działania "zarządzajacych" miastem doprowadzają do takiego stanu rzeczy, że już niedługo nie będzie czym oddychać .
o
olo
Czytając tytuł artykułu, można by pomyśleć, że ktoś chce zaorać miasto i posiać trawę, byłoby ogromne pole golfowe
b
bp
ciekawe czy sie wyrobia
K
Kazek
Cztery kadencje kliki Majchrowskiego to stanowczo za dużo. Nie ma efektów ich pracy.
k
kk
Tępy ludek wszystko kupi, nawet obietnice z Księżyca...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska