https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków w końcu będzie miał skansen? Są rozmowy

Małgorzata Mrowiec
Mogiła, chałupa przy ul. Powiatowej
Mogiła, chałupa przy ul. Powiatowej Leszek Grabowski
Po naszych artykułach, alarmujących, że Kraków pilnie potrzebuje skansenu, bo to już ostatni moment na ratowanie ginącej dawnej zabudowy - są pierwsze efekty. Rozpoczęły się spotkania i rozmowy z urzędnikami na temat utworzenia skansenu.

Jak przekazała nam Małgorzata Jantos, radna miasta, a zarazem szefowa Obywatelskiego Komitet Ratowania Krakowa , odbyło się właśnie spotkanie w tej sprawie z wiceprezydentem Andrzejem Kuligiem oraz dyrektorką Wydziału Kultury Urzędu Miasta. - Planujemy dalsze rozmowy nawet jeszcze w tym tygodniu. Jestem bardzo zadowolona, bo obecne działania, szybko podejmowane, dobrze rokują: że powstanie skansen, który będzie przypomnieniem historii, ale w wydaniu nowoczesnym -mówi Małgorzata Jantos.

Radna, która sprawdziła, że inne duże miasta na świecie mają skanseny i jest zwolenniczka utworzenia go również w Krakowie, gromadzi wokół siebie zapaleńców, osoby, które uwieczniają na zdjęciach domy z XIX i początku XX w. z dawnych podkrakowskich wsi, a także fachowców, jak np. architekt specjalizujący się w drewnianych konstrukcjach, który dokonał przeniesienia paru budynków.

Jeśli chodzi o lokalizację muzeum z dawnymi chałupami na wolnym powietrzu, w rozmowach pojawiają się propozycje, by były to tereny Nowej Huty. Magistrat, pytany o ewentualne miejsce dla skansenu, już wcześniej zresztą wskazywał na Nową Hutę, gdyż tam mamy najwięcej tego typu obiektów, które powinny zostać ochronione.

Maksymalnie 15-20 - tyle domów miałoby trafić do skansenu. O ile tyle uda się znaleźć i uratować, bo w zastraszającym tempie znikają z naszego krajobrazu lub popadają w ruinę. - Będziemy wspólnie z dyrektor Wydziału Kultury organizowali ekipę i oglądali krakowskie chałupy - mówi radna Jantos. Jej zdaniem pieniądze na utworzenie skansenu powinny się znaleźć w przyszłorocznym budżecie miasta. Skansen miałby być miejscem atrakcyjnym, przyciągającym np. warsztatami. Myśli się o tym, by towarzyszył mu park i działała na terenie skansenu restauracja.

ZOBACZ KONIECZNIE:

FLESZ: Letnie upały - jak reagować w razie udaru słonecznego?

Źródło: vivi24

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dorota
To może teren dawnej wsi Krzesławice, gdzie miasto ma działkę, na której powstaną bloki kompletnie nie pasujące do krajobrazu - dworek Matejki, zabytkowy kościół z XVII wieku? Może p. Koterba zastanowi się w końcu co najlepszego wyprawia????
r
romek
j.w.
r
romek
a po wyborach nagle okaże się że jednak pieniędzy nie będzie ;)
J
J.Banasik
Świetna inicjatywa. Ciekawe w którym miejscu w Nowej Hucie mógłby powstać ów skansen.
J
J.Banasik
Świetna inicjatywa. Ciekawe w którym miejscu w Nowej Hucie mógłby powstać ów skansen.
s
smok wawelski
autor tych wypocin do skansenu.
o
olo
A torowiska tramwajowe? Przecież to istny skansen. I do tego zabytkowe tramwaje prosto z Wiednia.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska