FLESZ - Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

- Aby krótko opowiedzieć o tej wystawie, znaleźliśmy dla niej odpowiedni tytuł - "Continuum", kontynuowanie pewnego doświadczenia, pewnej myśli i pewnych struktur, które wciąż są rozwijane – mówiła podczas wernisażu kuratorka wystawy Monika Wanyura-Kurosad.
"Jan Pamuła należy do ścisłego grona prekursorów grafiki cyfrowej, między innymi za sprawą eksperymentów podjętych pod koniec lat 70. XX wieku we współpracy z Laboratorium Cyfrowym działającym przy Centre Georges Pompidou w Paryżu. Konsekwentnie stosowany przez Jana Pamułę język abstrakcji, zyskuje w jego pracach zarówno wymiar liryczny, jak i medytacyjny" - czytamy w zapowiedzi wystawy.
Ekspozycja obejmuje przegląd 50 lat twórczości artysty. W prezentacji ujęte zostały litografie z lat 60. XX wieku, grafiki cyfrowe, light-boxy, animacje graficzne oraz najnowsze prace interdyscyplinarne.
- W latach 80. profesor przebywał w Paryżu w Centrum Pompidou, tam powstały bardzo ciekawe rysunki komputerowe - na wystawie znalazły się ich fotokopie, jest to jeden z najciekawszych obiektów na tej wystawie, ale mamy również obiekt premierowy - geometryczny, stworzony z myślą o tej wystawie - wyjaśnia kuratorka.
Nagroda Grand Prix d’Honneur Międzynarodowego Treinnale Grafiki w Krakowie przyznana została prof. Pamule w uznaniu dla „prekursorskiego, zarówno w polskiej, jak i międzynarodowej skali, charakteru twórczości laureata w obszarze grafiki cyfrowej” – jak czytamy w uzasadnieniu. Prof. Pamuła przez wiele lat był zaangażowany w działalność Triennale Grafiki, a w latach 2010-2013 był jego prezesem.
Artysta ma w swoim dorobku ma ponad 50 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych, a także udział w licznych wystawach zbiorowych. Jego prace znalazły się w zbiorach takich placówek jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Albertina w Wiedniu.
Wystawa „Continuum” jest jednym z wydarzeń tegorocznego, 11. Międzynarodowego Triennale Grafiki. Prace Jana Pamuły w Galerii Europa - Daleki Wschód w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha można oglądać do 11 września 2021 r.