Dr Łukasz Stach, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego, podejrzewa, że przez podział wyborów frekwencja będzie niska. - Wybory prezydenckie są prestiżowe, a już w drugiej turze niewiele osób poszło głosować - zauważa. - Trzeci raz nikomu nie będzie się chciało iść do urn. A to błąd. Choć dzielnice decydują o drobnych sprawach, to one wpływają na komfort życia.
Muzeum Dudy-Gracza ma być hitem Krakowa
Prof. Michał Kulesza, specjalista z zakresu samorządu terytorialnego, podkreśla, że rady dzielnic są najbliższe mieszkańcom. - Pracują tam prawdziwi społecznicy - uważa prof. Kulesza. - Wiedzą, którędy poprowadzić ścieżki rowerowe, gdzie urządzić place zabaw, w którym miejscu montować monitoring.
Co udało się zrobić radnym dzielnicowym w mijającej kadencji? W Bieżanowie i Prokocimiu (dz. XII) został uporządkowany park Aleksandry, zmodernizowano place zabaw, wyremontowano kilka ulic. - Bezpieczeństwo poprawiło się, ale na deptaku dalej zbierają się grupki młodzieży - ocenia Zdzisław Chojnacki, mieszkaniec dzielnicy. - Rozbijają lampy, wywracają kosze. Konieczny jest monitoring.
W Krowodrzy (dz. V) oddano do użytku m.in. nowe boisko, plac zabaw, odnowiono elewację szkoły. - Ale dojazd do mojego bloku przy ul. Królewskiej jest fatalny, dziura na dziurze - mówi mieszkanka Maria Styś.
Radni z Mistrzejowic (dz. XV) chwalą się modernizacją ogródków jordanowskich i budową sportowej bazy w dzielnicy. - Mnie jednak bardziej przydałyby się dobre i lepiej oświetlone drogi - doradza radnym kolejnej kadencji Anna Dradra. Wyniki badań, przeprowadzone wśród mieszkańców w 2006 r. pokazują, że radni potrafią zdiagnozować problemy i potrzeby dzielnic - przecież sami w nich mieszkają. Ale skuteczne działania uniemożliwia im zbyt mało pieniędzy na realizację działań i wąskie kompetencje. - Pieniądze powinny być uzależnione od dochodów gminy i stanowić ich określoną część, 10-20 proc. - proponuje Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Dzielnicy III (Prądnik Czerwony). Gdyby tak było, w tym roku dzielnice dostałyby 345 mln zł (10 proc. prognozowanych dochodów miasta). Dostaną... 47 mln zł.
współp. M. Stuch, P. Rąpalski, K. Sakowski, A. Maciejowski, E. Modzelewska
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Regularna demolka w Nowej Hucie:przystanek i auta do kasacji