Zgodnie z zapisami uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą Nowa Huta, lokalni przedsiębiorcy zobowiązani są do przestrzegania zasad związanych z rozwieszaniem i prezentacją reklam oraz dostosowaniem do przyjętych wymogów wyglądu i wielkości szyldów. Właściciele lokali w tym celu musieli znacząco zmodyfikować i ograniczyć swoje dotychczasowe sposoby reklamowania.
Jak sama uchwała mówi to wszystko: "Dla ochrony krajobrazu kulturowego, zabytków oraz historycznego układu urbanistycznego Nowej Huty, w trosce o należyty wizerunek Miasta". Okazuje się jednak, że pomimo tego, że zasady są widocznie egzekwowane, a przedsiębiorcy zrezygnowali z eksponowania kolorowych reklam w swoich witrynach, to nie każdy stara się dbać o należyty wizerunek Miasta.
Mieszkańcy i przedsiębiorcy zwrócili uwagę na zbitą witrynę, która straszy od kilku miesięcy i nie najlepiej wpływa na estetykę tej części miasta.
- Oczywiście nie ma problemu, aby dbać o należyty wizerunek Nowej Huty. Jednak proszę zobaczyć jak wygląda to po stronie miasta - tłumaczy Witold Lisowski, właściciel jednego z lokali znajdujących się w ciągu punktów usługowych na osiedlu Zgody 7, wskazując na zbitą witrynę - To jest komentarz do wprowadzonej uchwały. Niestety tak ze strony miasta wygląda dbałość o estetykę. Uważam, że zasady dotyczące reklam są słusznie egzekwowane, ale na samym początku warto się zastanowić czy nie ma problemu po własnej stronie. - skarży się Lisowski.
Z informacji uzyskanych ze wspólnoty mieszkaniowej nieruchomości w os. Zgody 7, wynika, że problem został zgłoszony około pół roku temu. Po zgłoszeniu pojawiły się wydelegowane z miasta osoby, które zbitą szybę zakamuflowały drewnianą płytą, jednak ani stłuczona szyba, ani szkło z wnętrza witryny nie zostało usunięte.
Patrycja Piekoszewska z biura prasowego Magistratu w informacji przekazanej od Zarząd Budynków Komunalnych wyjaśniła, że witryna w pomieszczeniu usytuowanym na os. Zgody 7, na przestrzeni ostatnich lat, kilkukrotnie podlegała aktom wandalizmu. Pomieszczenie zostało przejęte od poprzedniego użytkownika w lutym 2022 r. a w trakcie kontroli przeprowadzonej miesiąc później, zauważono ponownie uszkodzoną szybę witryny. W tym celu witryna została zabezpieczona poprzez wstawienie w miejsce ubytku płyty pilśniowej.
Piekoszewska poinformowała także o planach ponownego zagospodarowania tego miejsca.
- Rozważana jest koncepcja zagospodarowania lokalu poprzez przekazanie go na potrzeby działalności Biblioteki Kraków, która funkcjonuje w sąsiednim lokalu. To rozwiązanie powinno zapewnić wykorzystanie tego miejsca na cele ekspozycji z zakresu kultury i popularyzacji czytelnictwa - mówiła.
Po naszej interwencji pozostałości po stłuczonej szybie zostały usunięte.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników
