Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Nowej Hucie zaczyna się cykl wakacyjnych wydarzeń kulturalnych Bulwar[t] Sztuki

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
90 wydarzeń kulturalnych odbędzie się w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa oraz przestrzeniach Domu Utopii w ramach letniego cyklu Bulwar[t] Sztuki. Pierwsze z nich odbędzie się już w piątek, 1 lipca 2022 roku, a całość potrwa do końca wakacji.

FLESZ - Koniec tygodnia pod znakiem rekordowych temperatur. Komentarz eksperta IMGW

od 16 lat

Spektakle teatralne, koncerty, spotkania wokół literatury, cykle filmowe i warsztatowe, jak "Światło-czułe brzmienia", "Scenariusze wrażliwości" i "Lekcje niewinności" znalazły się w tegorocznym programie Bulwar[t]u Sztuki, który po rocznej przerwie wraca na Osiedle Szkolne w Nowej Hucie. W propozycjach jest także zaczynający się już w piątkowy wieczór, 1 lipca, cykl "Widok z dachu świata", podczas którego na dachu Domu Utopii będą się odbywać spotkania literackie.

- Poświęcimy się tematowi utraty, ale nie po to, żeby pogrążyć się w żalu, tylko po to, żeby to, co tracimy, oswoić, przyjrzeć się temu, lepiej zrozumieć i poświęcić się drobiazgowej obserwacji rzeczywistości, której oddali się autorzy i autorki zaproszone do rozmów w ramach tego literackiego cyklu - mówi Olga Brzezińska, kuratorka cyklu.

Punktem wyjścia do rozmowy podczas pierwszego spotkania będą fragmenty literatury opowiadającej o Nowej Hucie - "Halny" Igora Jarka oraz "Bestiariusz nowohucki" Elżbiety Łapczyńskiej. 15 lipca w Domu Utopii będą gościć Małgorzata Halber i Olga Drenda, autorki "Książki o miłości", a następnie Łukasz Barys, laureat paszportu Polityki za "Kości, które nosisz w kieszeni". Z uczestnikami spotka się także autor książki "Poufne" Mikołaj Grynberg oraz Agnieszka Taborska, która napisała "Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć".

Letni teatr

Organizowany przez teatr Bulwar[t] w tym roku stanie się okazją do zobaczenia w letniej oprawie najnowszych spektakli wystawianych w Łaźni Nowej - będą to "Śnieg" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego", "Własny pokój" Zofii Gustowskiej oraz "Tajemniczy ogród" w reżyserii Tomasza Fryzła.

- W programie teatralnym, który koncentruje się głównie w sierpniu, przyjęliśmy optykę résumé ostatniego sezonu - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor ds. artystycznych Łaźni Nowej.

Pokazy filmowe

Jak w poprzednich latach mieszkańcy zostaną zaproszeni na kino plenerowe oraz Akademię Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego.

Zapraszam na dwa miesiące ze znakomitym kinem. Najczęściej będą to spotkania obudowane rozmowami z twórcami, a ponieważ jest to akademia, będą to bardzo różne propozycje filmowe. Rozpoczniemy 7 lipca projekcją "Szarlatana" Agnieszki Holland, tydzień później zobaczymy "Amatorów" Iwony Siekierzyńskiej. 21 lipca będzie to islandzko-polski film "Wolka", a następnie "Sonata", film, którego absolutnie nie można przeoczyć, również dlatego, że jest bardzo krakowski, a historia jest z Małopolski. To opowieść o rodzinie Płonków, sytuacja, w której muzyka pełni funkcję terapii, wyjścia ku normalności, potrzebie bycia na równych prawach z innymi - zapowiada Łukasz Maciejewski.

W kolejnych tygodniach będzie można zobaczyć takie filmy, jak "Magdalena" Filipa Gieldona, "Bliscy" Grzegorza Jaroszuka, "Pan T." Marcina Krzyształowicza oraz "Mistrz" Macieja Barczewskiego.

Sympatycy kina plenerowego będą mogli również zobaczyć 10 filmów z kolekcji światowego kina. Wśród nich m.in. głośny film Mike’a Millsa „C’mon C’mon”, w którym dziennikarz radiowy (w tej roli znakomity Joaguin Phoenix) przemierza Stany Zjednoczone, rozmawiając z młodzieżą o przyszłości Ameryki (i nie tylko) a także dokument „Powitanie słońca” Stéphane’a Haskella, dzięki któremu w jeden z sierpniowych wieczorów uczestnicy odwiedzą kenijskich Masajów, hinduskie aśramy i celę śmierci w amerykańskim więzieniu, poszukując tajemnicy jogi.

Muzyka i dźwięki miasta

W Bulwar[t]owym programie nie zabraknie również muzyki. W ramach cyklu "Światło-czułe brzmienia", który odbędzie się w ogrodzie Łaźni Nowej zagra zespół CHVOST przyglądający się historii kobiet w pieśniach ludowych. Odbędzie się także spotkanie z Misią Furtak, która stawia trudne pytania o przyszłość planety i kondycję współczesnego człowieka, a zespół Orion Orient, który łączy bliskowschodnie brzmienie z dźwiękami natury, porwie w świat orientalnej muzyki elektronicznej.

Bulwar[t] to także ruch i taniec. W tegorocznym programie znalazła się m.in.: joga, pilates, rodzinny workout i „Biała potańcówka”.

– Przyszłość jest słuchaniem – mówi Rafał Mazur, muzyk i filozof, twierdząc, że większość ludzi ignoruje otaczające ich dźwięki.

Pierwszym krokiem do zmiany mogą być "Koncerty głębokiego słuchania" prowadzone przez Rafała Mazura. Uczestnicy zatopią się w dźwiękach nowohuckich łąk i nurtach Dłubni. W programie Bulwar(t)u znalazła się również debata „Archipelag audiosfery Nowej Huty”, w czasie której będzie można dyskutować na temat ekologii akustycznej, środowiska dźwiękowego Nowej Huty, potrzeby ciszy i idei stworzenia quiet urban parku.

Ukraiński akcent

W programie Bulwar(t)u nie mogło zabraknąć spotkań z twórcami z Ukrainy. Dla wielu z nich Kraków stał się nowym domem, w tym m.in. dla studentów Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Jak się odnajdują w nowej rzeczywistości? O czym chcą mówić w swoich filmach? Na te pytania 27 lipca odpowie Olana Shaparenko – aktorka, reżyserka i wykładowczyni Kijowskiego Uniwersytetu. Podczas sierpniowego spotkania „Bajkowy kraj”, które poprowadzi poetka Inesa Dolenyk uczestnicy poznają bohaterki i bohaterów ukraińskiej mitologii oraz bajek. Dowiedzą się też, w jaki sposób świat wyobraźni może pomóc dzieciom w zmierzeniu się z wojenną traumą i innymi trudnymi doświadczeniami. Osoby, które chciałyby bliżej poznać ukraińskie pieśni, organizatorzy zapraszają na warsztaty „Muzyka bez granic”, które poprowadzi gitarzysta Dmytro Holovenko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska