Przepływ wody w zbiornikach w tym nowym parku pozostanie wyłączony przez około dwa tygodnie. Jak tłumaczy ZZM, taka sytuacja musi utrzymywać się przez pewien czas, aby wykształciła się odpowiednia ilość zooplanktonu i fitoplanktonu, który zapewni wodzie późniejsze naturalne procesy oczyszczania, wytworzenia się "pożywienia" dla flory i fauny tego miejsca. Generalnie - poprawne funkcjonowanie zbiornika.
Przedstawiciele ZZM wyjaśniają, że po uruchomieniu woda w zbiornikach była oligotroficzna, czyli to tzw. woda czysta. "Późniejsza dobra jakość wody musi być wynikiem ustabilizowanej równowagi biologicznej o dużej bioróżnorodność, tak aby siedlisko tego zbiornika można było porównać do naturalnego mezotroficznego jeziora czy strumienia" - czytamy na profilu ZZM na Facebooku.
Specjaliści przekazują, że uzyskanie efektu bioróżnorodności pozwoli na wykształcenie w wodzie setek drobnych żyjątek, niewidocznych gołym okiem. Tworzą one tzw. plankton - biernie unoszone w toni wodnej glony (zielenice, okrzemki), jak też aktywnie poruszające się pierwotniaki (pantofelek, trębacz). "Wśród nich żyją nieco większe rozwielitki, oczliki czy wirczyki. Po powierzchni wody pływają też chrząszcze: kałużnica i krętak, a tuż pod powierzchnią żyje pająk topik czy pluskolec. Do najbardziej żarłocznych zwierząt zaliczamy larwy ważek i niewątpliwie pływaka żółtobrzeżka, którego zarówno larwy jak i postacie dorosłe polują na kijanki, ślimaki czy małe rybki" - opisuje ZZM.
Póki będzie trwał proces tzw. dojrzewania wody, naturalnym efektem będzie mało estetyczny jej wygląd w zbiornikach w niedawno otwartym parku.
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA