W krakowskim parku znaleziono radziecki granat. Policja zabezpieczyła teren
Funkcjonariusze, którzy zabezpieczali teren zapewniają, że znalezisko nie powoduje żadnego zagrożenia, dlatego osoby z budynków z sąsiedztwa nie zostały ewakuowane. Teren został odgrodzony taśmą policyjną.
Granat ręczny F1 był używany przez Armię Czerwoną w czasie II wojny światowej od 1941 roku i Polskie Siły Zbrojne sformowane w ZSRR, a po jej zakończeniu stał się podstawowym granatem obronnym armii Układu Warszawskiego. Od 1947 granat F-1 był produkowany także w Polsce Ludowej.
W jaki sposób granat mógł znaleźć się na terenie Czyżyn?
W Czasie II Wojny Światowej lotnisko w Czyżynach sięgało aż do placu Bieńczyckiego. Pod koniec wojny lotnisko zostało przejęte przez oddziały radzieckich żołnierzy, którzy mogli mieć tego typu granaty na wyposażeniu
- mówi Maciej Miezian, historyk i miłośnik Nowej Huty.
Historyk przypomina, że na terenie osiedli, które wybudowano w rejonie byłego lotniska w Czyżynach co jakiś czas można usłyszeć o militarnych znaleziskach. - Podczas budowy kościoła Arka Pana wykopana tysiące moździerzy, który były tam magazynowane podczas II Wojny Światowej - dodaje Maciej Miezian.
W listopadzie ubiegłego roku podczas remontu i budowy parkingu na os. Handlowym natrafiono na pocisk przeciwpancerny. Prace zostały wstrzymane a niewybuch został zabezpieczony i wywieziony na poligon przez saperów. Niewybuchy zazwyczaj są detonowane na poligonie w Nowej Dębie, który jest przystosowany do tego typu działań.
- Moda ślubna w latach 90. W takich sukniach kobiety wychodziły za mąż
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Kraków bogaty i biedny. Ranking krakowskich dzielnic według dochodów mieszkańców
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
- Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny
FLESZ - Trzecia fala - ważne zmiany
