MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym otwarto Sensoryczny Ogród Wyciszeń. Co to za strefa?

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Teren po rewitalizacji - gotowy Ogród Sensoryczny
Teren po rewitalizacji - gotowy Ogród Sensoryczny Jakub Piasecki/USDK
Ogród jest przestrzenią, w której głównie dzieci, ale także rodziny i personel szpitala może odpocząć oraz spędzić czas na świeżym powietrzu. Ma pełnić rolę zielonego pokoju oraz działać sensorycznie poprzez dotyk, smak, węch, dźwięk oraz wzrok. Ogród ma umilić czas spędzony w szpitalu chorym dzieciom.

Celem projektu było stworzenie przestrzeni wyciszenia, w której pacjenci będą czuli się komfortowo. Projekt wpisuje się we wsparcie polskiej psychiatrii, poprzez tworzenie miejsca dedykowanego terapii, z zapewnieniem dogodnych warunków do spotkań i odpoczynku, także dla osób z problemami psychicznymi.

W celu stworzenia idealnej przestrzeni dla dzieci wybrano ciekawy, bajkowy motyw, aby zachęcić najmłodszych do odwiedzania, zabawy, jak i pobudzenia kreatywności. Motywem przewodnim jest podwodny świat. Projektowany ogród posiada 5 stref działających na zmysły: wzroku, węchu, słuchu, dotyku oraz smaku. W każdej z nich zostały zastosowane rośliny oraz mała architektura o działaniu sensorycznym. Projekt uwzględnia także potrzeby osób na wózkach inwalidzkich oraz dla osób z wózkami dziecięcymi, tak aby z projektowanej przestrzeni mogli korzystać wszyscy.

Strefa dotyku

Głównym walorem gatunków, które można spotkać w tej strefie jest ich ciekawa faktura między innymi: miękkie oraz delikatnie owłosione liście oraz pędy czyśćca wełnistego, szorstka rudbekia błyskotliwa, duże pomarszczone liście funkii Blue Umbrells, miękkie igły cyprysika groszkowego Curly Tops, delikatnie kłujące kostrzewy, mięsiste liście bergeni sercowatej. W strefie dotyku przygotowano ścieżkę sensoryczną – ścieżkę bosych stóp, gdzie spacerujący mają możliwość wędrować po różnych nawierzchniach, o różnej fakturze, co działa na zmysł dotyku.

Strefa wzroku

W tej strefie podziwiać można lawendę wąskolistną, przywrotnika ostroklapowego, platana klonolistnego, turzycę Morrowa, hakonechloę smukłą, tawuły japońskie, funkię ‘Curly Fries’, rozchodnika okazałego oraz astra bylinowego, ale także porzeczkę złotą. Gatunki te cieszyć będą przez cały rok wiosną podziwiać można piękne kwiaty porzeczki złotej, latem kwitnącą oraz pięknie pachnącą lawendę wąskolistną, jesienią astra bylinowego, natomiast zimą można podziwiać ładną korę platana czy też zimozieloną turzyce Morrowa. Warto zwrócić uwagę na przywrotnika ostroklapowego, który zatrzymuje krople na swoich liściach w bardzo efektowny sposób, ale także na owady odwiedzające kwitnące rośliny m.in. lawendę oraz kocimiętkę.

W tej strefie znajdziemy też kilka ławek, jest to także miejsce do spotkań w niewielkich grupach.

Strefa smaku

Strefa smaku posiada dużą drewnianą donicę, w której znajdują się poziomki, melisa i kilka odmian mięty. Ponadto w pobliżu znajduje się jagoda kamczacka, malina w odmianie ‘Polana’ oraz porzeczka czerwona. Każda z roślin dostarczy innych doznań smakowych jednak głównym odczuciem będzie słodycz owoców. W tej strefie możliwe jest posadzenie roślin przez dzieci, jeżeli będzie chęć zmiany gatunków bądź dosadzenia nowych.

Strefa słuchu

Strefa słuchu skupia się na doznaniach dźwiękowych. Dlatego też zaproponowano element wodny w postaci metalowej kuli, po której spływa woda, a także dzwonki, potocznie nazywane cymbałkami, na których korzystający z ogrodu będą mogli wydobywać różne dźwięki. Wokół posadzono gatunki, które pod wpływem wiatru szumią, głównie są to trawy jak np.: proso rózgowate lub hakonechloa smukła. Wśród roślin znajdują się gatunki przyciągające owady, także wydające delikatne odgłosy. W pobliżu znajduje się huśtawka, na której można usiąść i wsłuchać się w dźwięki otoczenia.

Strefa węchu

W strefie węchu można pobudzić zmysł powonienia dzięki przyjemnie pachnącym roślinom: lilak pospolity ‘Palibin’, kalina wonna, jaśminowiec wonny, lawenda wąskolistna, kocimiętka Fassena, porzeczka złota.

Strefa ciszy i samotności

Jest to miejsce, w którym można usiąść w samotności i oddać się refleksji, ciszy i spokoju. Schować się, pohuśtać, poczytać, a przede wszystkim odpocząć. Wokół bujaka posadzono dąbrówkę rozłogową oraz kocimiętkę Fassena o delikatnych zapachach wpływających kojąco na przebywające tam osoby.

Strefa gier i zabaw

W centrum ogrodu znajduje się strefa gier i zabaw, w której dzieci mogą skorzystać z piaskownicy, ścianki sensorycznej kółko i krzyżyk, bujaków w kształcie delfina i rybki lub pobiegać. W tym miejscu została zastosowana nawierzchnia bezpieczna, chroniąca przed uszkodzeniem w przypadku upadku. W pobliżu strefy znajduje się skrzynia, w której umieszczone będą zabawki oraz bajki do poczytania dzieciom na świeżym powietrzu.

Projekt ogrodu wykonali studenci Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (Mateusz Kot, Anita Oświęcimka i Ewelina Janota) i przekazali prawa autorskie na rzecz USDK. Fundatorami Sensorycznego Ogrodu Wyciszeń jest Fundacja TVN oraz firma AMAZON.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska