- Niepodległość ściśle związana jest z Krakowem i chcemy to uczcić. Legenda głosi, że na stoliku, który stoi u mnie w sekretariacie, podpisywano rozbrojenie Austriaków. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowujemy szereg wydarzeń - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Nie wiadomo jednak, czy część obchodów odbędzie się w kluczowym miejscu, czyli w Domu im. Piłsudskiego przy Oleandrach, z którego w 1914 roku wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa. Budynek od lat okupowany jest przez Związek Legionistów Polskich z Krystianem Waksmundzkim na czele. - Jak wiadomo mamy wyrok sądowy mówiący, że to własność miasta, ale pozostaje problem kwestii odzyskania budynku. Jesteśmy po rozmowach z Panem Waksmundzkim, ale niestety raz się on godzi na to, byśmy weszli i przeprowadzili generalny remont Domu im. Piłsudskiego - bo tego wymaga - a potem szybko zmienia zdanie - wyjaśnia prezydent Majchrowski. Punktem spornym miało okazać się przeniesienie w inne miejsce, na czas remontu, zgromadzonych eksponatów. - Jeśli udałoby się szybko dojść do porozumienia, to remont wnętrz można byłoby przeprowadzić w najbliższych miesiącach i w tym roku mogłaby zostać tam jakąś wystawę - dodaje wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Inauguracja krakowskich obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyć ma się 19 stycznia, o godz. 18 w Centrum Kongresowym ICE Kraków spektaklem „Drogi do wolności”, w wykonaniu baletu Cracovia Danza. Przedstawienie pokazuje w obrazach historię Polski od XVIII wieku po współczesność.
W lutym zostanie odsłonięta rzeźba Prezydenta Wielkiego Krakowa - Juliusza Leo. Dodatkowo w magistracie odbędzie się konferencja „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów”.
W marcu obejrzymy z kolei specjalną wystawę Muzeum Armii Krajowej „Piękna Niepodległa”, poświęconą udziałowi kobiet w walce o niepodległość Polski. Główny nacisk położony zostanie na uczestniczki konspiracji niepodległościowej z lat 1914-1918.
W kwietniu Kraków wzbogaci się o nowe Muzeum Podgórza. Jak informują urzędnicy miejscy w czerwcu nieodłącznym elementem obchodów będą Dni Krakowa. Program będzie nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W lipcu nasze miasto zamieni się natomiast w wielką scenę muzyczną, a to wszystko za sprawą Festiwalu Muzyki Polskiej. Wydarzenie odbywać się będzie w rożnych salach koncertowych w Krakowie.
W sierpniu przeprowadzona zostanie próba pobicia rekordu Guinnessa w liczbie par tańczących jednocześnie Poloneza na Rynku Głównym. Wrzesień upłynie pod hasłem: „Nowa Huta dla Niepodległej. W październiku odbędzie się tradycyjny Bieg Sztafetowy o szablę kpt. A. Stawarza. Obchody zakończy 11 listopada Lekcja Śpiewania: „Radosna Niepodległość”.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 6
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski