Dla reżyserki spektaklu, Dominiki Feiglewicz, tak naprawdę praca nad tym przedstawieniem zaczęła się... na Plantach. A dokładnie, w projekcie społecznym, który polegał na rozdawaniu zupy bezdomnym. Wtedy właśnie poznała pierwszych głuchych i niedosłyszących. Oni właśnie - słysząc o akcji „Zupa na Plantach” - przyszli z własnoręcznie zrobionym ciastem. Zaczęła poznawać to środowisko, a nawet poznała podstawy języka migowego.
Drugim impulsem do pracy z osobami niesłyszącymi były zajęcia na krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, prowadzone przez Krzysztofa Globisza, wybitnego polskiego aktora, który sam zmagał się z afazją, czyli utratą mowy wyniku wylewu. Pracowali nad książką „Wojna w niebie” Josepha Chaikina. I to ona też została wzięta na warsztat jako materiał do spektaklu granego przez niesłyszących. Autor przez afazję sam został wykluczony ze społeczeństwa - jego terapią i drogą przywracającą mu zdrowie stało się właśnie pisanie. - Ta książka bardzo mnie dotknęła. Sam autor zaczął się też uczyć języka migowego. „Wojna w niebie” jest dla mnie opowieścią o poszukiwaniu zrozumienia i porozumienia. Szukaniu tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez społeczeństwo - mówi reżyserka Dominika Feiglewicz.
Autorka podkreśla, że najważniejsze dla niej jest przywracanie miejsca w kulturze niesłyszącym. - Kiedy myślimy o wykluczeniu z kultury, głównie rozważamy, jak przybliżyć ją widzom. A co z tymi, którzy przez barierę nie mogą wystąpić na scenie? - pyta reżyserka.
Jak podkreśla, na scenie zobaczymy różne formy ekspresji: język migowy, gesty, emocje, ruch ciała, pantomima, a nawet spojrzenie. Istotny też będzie głos, który usłyszymy. - Mamy nagranie Krzysztofa Globisza, który bardzo nas wspiera. I to właśnie jego głos będzie próbą pokazania, czym jest ta konieczność poszukiwania porozumienia ze światem w nowej sytuacji, którą stworzyła choroba - tłumaczy Dominika Feiglewicz.
Warto zaznaczyć, że to już drugi projekt, który reżyserka przygotowuje w grupie wykluczonych. Pierwszy spektakl to „Daj się poznać z Twojej najpiękniejszej strony”. Zrealizowała go z grupą bezdomnych. To oni napisali utwory, której potem wykonywane zostały na scenie.
Spektakl będzie można zobaczyć 30 czerwca i 1 lipca, o godz. 19, w Cricotece (ul. Nadwiślańska 2-4). By wziąć udział w pokazie, trzeba zarezerwować miejsce pod adresem [email protected]. Natomiast obowiązuje zasada „płacisz, ile chcesz”, co oznacza, że nie ma ustalonej ceny biletów.
Jednocześnie, na portalu internetowym www.zrzutka.pl/wojnawniebie, prowadzona jest zbiórka pieniędzy potrzebnych na przygotowanie spektaklu - prawa autorskie do tekstu, oświetlenie, scenografię. Potrzeba ok. 15 tys. zł.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski