Z propozycją ich ustawienia zwróciło się do miasta Towarzystwo Parku im. dr. H. Jordana. I rzeczywiście, miasto, w ramach programu obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podjęło się realizacji pięciu popiersi: Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego oraz generała Józefa Hallera, z kolei popiersie Kazimierza Sosnkowskiego realizowane będzie ze środków zewnętrznych.
W projekcie uchwały przypomniano, że park Jordana będzie poddany rewitalizacji. Obecnie opracowywana jest pełna dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Lokalizacje nowych sześciu popiersi zostały uwzględnione w kompleksowym projekcie rewaloryzacji parku, opracowanym na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej.
Przewidziane pięć popiersi ma zostać sfinansowanych ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa (w zakresie prac artystycznych) oraz Zarządu Zieleni Miejskiej (przygotowanie i realizacja inwestycji od strony technicznej i formalnej).
Jednocześnie w uzasadnieniu proponowanej uchwały znalazło się zastrzeżenie: "Biorąc jednak pod uwagę obecną ilość pomników zlokalizowanych w parku należy przyjąć, że będą to ostatnie inwestycje tego rodzaju na terenie tego parku".
Dziś w parku Jordana stoi ponad 50 popiersi wybitnych postaci z historii Polski.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski