Kraków wysterylizuje wolno żyjące koty

  Kraków wysterylizuje wolno żyjące koty

  Magda Hejda

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków wysterylizuje wolno żyjące koty
  Sterylizacja zapobiega wielu różnym kocim chorobom. To szansa na dłuższe życie dachowców. W tym roku będzie można poddać zabiegowi kotki, zanim urodzą się kocięta.
  Kraków wysterylizuje wolno żyjące koty
  >> Weź udział w plebiscycie na pupila roku!

  Sterylizacja to szansa na dłuższe i lepsze życie dachowców. Jeśli kotka rodzi dwa, a nawet trzy razy w roku to jej organizm jest wyniszczony. Niekastrowane kocury w pogoni za partnerką bardzo często kończą pod kołami samochodów. Niektóre kocie choroby zakaźne np. białaczka są przenoszone drogą płciową. Sterylizacja eliminuje również choroby związane z układem rozrodczym: ropomacicze, nowotwory jajników, macicy, sutków.

  Sterylizacja ratuje życie

  To niesamowicie ważne, szczególnie w przypadku kotów wolno żyjących, które praktycznie nie mają szans ani na leczenie, ani na eutanazję w ostatnim stadium choroby. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że większość kociąt urodzonych w piwnicy czy na działkach nie dożywa nawet roku. Giną z powodu chorób zakaźnych, wyziębienia niedożywienia, pod kołami samochodów, w wyniku pogryzienia przez psy, są łatwymi ofiarami dla ludzi, którzy nie nienawidzą kotów.

  Dzięki temu, że w tym roku sterylizacja krakowskich dachowców zacznie się na przełomie kwietnia i maja, to w wielu przypadkach będzie można poddać zabiegowi kotki zanim urodzą się kocięta. W zeszłym roku zabiegi finansowane przez miasto zaczęły się dopiero we wrześniu, a przecież kocięta rodzą się przede wszystkim wiosną i latem. Poza tym wolontariusze mieli tylko dwa miesiące na przeprowadzenie akcji, a odłowienie kociego dzikusa, nawet przy użyciu klatki-łapki wymaga czasu i cierpliwości.

  W tym roku jest znaczeni lepiej: sterylizacja i kastracja finansowana przez miasto potrwa od kwietnia do połowy listopada. Na zabiegi miasto przeznaczyło 60 tys. złotych, rok temu tylko 25 tysięcy. W 2015r wysterylizowano i wykastrowano 202 kotki i 74 kotów.

  Obecnie miasto przeznaczyło 25 tys. złotych na zakup karmy dla kotów, środki do odrobaczania i zwalczania pasożytów zewnętrznych, które dają się we znaki wolno żyjącym dachowcom. Preparaty będą wydawane w dwóch lecznicach weterynaryjnych organizacjom biorącym udział w dokarmianiu kotów

  Znakowanie po zabiegu

  Wydział Kształtowania Środowiska UM Krakowa już podpisał umowy z czterema lecznicami weterynaryjnymi. Za kastrację kocura miasto zapłaci około 50 zł, a za sterylizację kotki około 100. W czasie zabiegu dachowce będą miały również usuwany kamień nazębny i zostaną odpchlone.

  O tym, że zwierzak został wysterylizowany będzie świadczyć przycięte ucho, co w przyszłości pozwoli rozpoznać wysterylizowane koty bez konieczności ich wyłapywania. To bardzo sensowne rozwiązanie, bo dla wolno żyjącego kota każde odłowienie wiąże się z ogromnym stresem.

  Co, gdzie, kiedy

  Wolno żyjące koty można będzie sterylizować i kastrować TYLKO za pośrednictwem jednej z trzech organizacji pożytku publicznego, które współpracują z UM Krakowa. To Fundacja „Zwierzęta Krakowa”, Krakowska Fundacja Pomocy Zwierzętom „Stawiamy na Łapy” i Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. W lecznicach jest możliwość przetrzymania kotów przez sześć dni, po zabiegu, potem bezpiecznie będzie można je wypuścić. Jeżeli chcemy wysterylizować piwnicznego kota, musimy skontaktować się z organizacją, która współpracuje z wybranymi przez miasto weterynarzami. Lekarz wysterylizuje kota na podstawie upoważnienia, które trzeba odebrać w jednej z trzech organizacji. Dysponują one też klatkami-łapkami.

  W akcji biorą udział:
  • Fundacja „Zwierzęta Krakowa”- tel. 660 676 824
  • Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami - tel. 12 421 26 85, e-mail: ktoz@ktoz.krakow.pl, ul. Floriańska 53
  • Krakowska Fundacja „Stawiamy na łapy” - tel. 513 037 175, e-mail: kontakt@stawiamynalapy.pl

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo