Przycinanie odbywa się nie bez powodu! Lawenda, która zostanie przycięta na początku lipca po zakończeniu kwitnienia, zakwita po raz kolejny w sierpniu! - Dlatego mamy nadzieję, że ponownie w tym roku będzie zdobiła Plac Św. Ducha - zaznacza ZZM w Krakowie. - Swoją lawendę możecie zgarnąć już od 7.30 do 12.00 na Placu Św. Ducha. Kto pierwszy ten lepszy! Ilość lawendy ograniczona! - dodają urzędnicy.
Kwiaty lawendy warto ścinać i suszyć, bo mają wiele zastosowań. Pięknie wyglądają w suchych bukietach, można je wykorzystać do woreczków zapachowych, np. do odstraszania moli. Ale suszone kwiaty lawendy to także zioło, z którego przygotujesz napar, możesz je też dodać do zwykłej herbaty. Zapach lawendy, również suszonej, relaksuje i uspakaja. Podpowiadam, kiedy ścinać lawendę i jak ją suszyć, żeby zachowała wszystkie swoje walory. Podpowiadamy też, jak ją wykorzystać w domu.
Jednak główną ozdobą, a także surowcem zielarskim są kwiaty lawendy. Są one drobne, ale liczne i tworzą kwiatostan, przypominający kłos. Pojawiają się na szczytach dłuższych łodyżek, wyrastających ponad kępę liści. Kwiaty lawendy najczęściej są fioletowe, ale bywają też białe i różowe. Cała lawenda przesycona jest olejkiem eterycznym o charakterystycznym zapachu. Zarówno olejek, jak i inne związki występujące w tej roślinie, mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Dzięki nim lawenda znajduje zastosowanie również w kosmetyce i kuchni.
Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco
