Tegoroczne Dni Owada odbędą się w budynku Wydziału Leśnego UR przy al. 29 Listopada 46, w dniach 27–29 maja, w godz. 10–17. Uroczyste otwarcie zaplanowano w piątek o godz. 11. Zaraz po nim zostanie zasiana łąka kwietna na terenie kampusu URK.
Jak co roku wydarzenie na URK będzie obfitowało w atrakcje. Zobaczymy m.in. kolekcje żywych owadów egzotycznych i krajowych – szkodników spiżarni, owadów karmowych, owadów wodnych, koprofagów, owadów społecznych, leśnych i drapieżnych. W programie Dni Owada znajdą się również prezentacje pajęczaków (choć do gromady owadów one nie należą) oraz kolekcji roślin i zwierząt owadożernych z Ogrodu Botanicznego UJ, a także wystawa fotografii o tematyce entomologicznej.
To jeszcze nie wszystko. Każdy będzie mógł obejrzeć owady preparowane, ekohotele (domki dla owadów), biżuterię entomologiczną, a nawet „owadzie witraże”. Prócz tego zaplanowano prezentacje kolekcji motyli Muzeum Arthropoda w Bochni oraz egzotycznych okazów z Motylarni w Czaplach Wielkich. Wyjątkową atrakcją będą żywe motyle!
Dla głodnych wiedzy entomologicznej przygotowano natomiast cykl wykładów edukacyjnych. Odbędą się one w piątek, w godz. 10–13:30. Oto ich tematyka:
- „Nie pozwólmy im zginąć” – Kazimierz Wiech (10:00)
- „Owady chronione przez leśników” – Piotr Bilański (10:30)
- „Czy wiesz, co robią żuki gnojowe, gdy ty jesteś w szkole?” – Andrzej Górz (11:00)
- „Owady – nasi sprzymierzeńcy” – Elżbieta Wojciechowicz-Żytko (11:30)
- „Dlaczego nie wszystkie rośliny są zjadane przez owady?” – Iwona Kamińska (12:00)
- „Jak rośliny chwytają owady i co z tego wynika?” – Wojciech Makowski (12:30)
Organizatorzy Dni Owada nie zapomnieli oczywiście o najmłodszych. Przez cały czas trwania wydarzenia na URK dzieci będą mogły wykonać sobie „owadzie tatuaże” oraz skorzystać z wróżb „owadziej wróżki”. Nie zabraknie także zabaw, gier, zajęć plastycznych, warsztatów z modelowania balonów (będą z nich tworzone owady i inne zwierzątka), warsztatów budowania domków dla owadów itp. Ponadto w trakcie Dni Owada odbywać się będzie kiermasz produktów pszczelich i sprzętu pszczelarskiego. Wstęp wolny.
Więcej informacji: urk.edu.pl/kalendarium/1018.
- Oto najbardziej nieokiełznany park kieszonkowy w Krakowie. Królują w nim... chwasty!
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogrody Sióstr Klarysek. Zobaczcie sami, jak tam pięknie ZDJĘCIA
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- Trasa Łagiewnicka wygląda na gotową. Kiedy pojedziemy nową drogą?
