W tym roku odbyły się już trzy „Soboty paszportowe” (w kwietniu, maju i czerwcu) i nie jest wykluczone, że odbędą się kolejne. Tylko podczas soboty w kwietniu i maju łącznie z możliwości złożenia wniosku lub odebrania paszportu skorzystało 2567 osób. W samym Krakowie podczas sobotnich dyżurów na interesariuszy czekało 15 osób.
Ostatni weekendowy dyżur urzędników odbył się 18 czerwca. - Przyjęliśmy 741 wniosków paszportowych, a wydaliśmy 375 paszportów. Łącznie zatem obsłużyliśmy 1116 osób, w tym 740 w Krakowie – objaśnia Joanna Paździo, Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego.
- „Soboty paszportowe” organizowaliśmy już w poprzednich latach. Zawsze cieszyły się one sporym zainteresowaniem. Największe zainteresowanie wyrabianiem paszportów zawsze było szczególnie widoczne przed sezonem wakacyjnym. Dlatego też najczęściej „Soboty paszportowe” organizowaliśmy w miesiącach wiosenno-letnich – mówi Joanna Paździo.
Wydawać by się mogło, że duże zainteresowanie paszportami mogłoby wpłynąć na wydłużenie czasu ich realizacji. Tak jednak nie było. - Czas oczekiwania na gotowy paszport wynosi do 30 dni od złożenia wniosku. Tego terminu dochowaliśmy, nawet gdy liczba wniosków paszportowych była szczególnie duża – podkreśla Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego.
W całym ubiegłym roku zainteresowanie paszportami zamknęło się na liczbie 119 989 wniosków. Tymczasem tylko od początku 2022 roku w Małopolsce przyjęto 138 736 wniosków paszportowych. Rok 2020 to 75 394 wniosków. Ewidentnie widać tendencję wzrostową.
Sobotnie dyżury były organizowane w siedzibie Wydziału Spraw Obywatelskich w Krakowie przy ul. Sebastiana oraz w obu delegaturach MUW, czyli w Tarnowie i Nowym Sączu. Właśnie w tych miejscach liczba składanych wniosków paszportowych była największa.
Co prawda we wniosku zainteresowani dokumentem nie muszą podawać powodu, dla którego ubiegają się o paszport, jednak Joanna Paździo tłumaczy - Niemniej można zauważyć, że – jak już podaliśmy – w dobie pandemii liczba składanych wniosków paszportowych była znacząco mniejsza niż przed pandemią. Można powiedzieć, że teraz niejako klienci biur paszportowych nadrabiają zaległości. Zbliża się też sezon wakacyjny, więc wniosków paszportowych jest tradycyjnie więcej niż w innych miesiącach.
Obecnie urzędnicy monitorują sytuację i jeżeli będzie taka potrzeba, to będą również organizowane kolejne „Soboty paszportowe”. W ostatnim czasie uruchomiono trzynasty punkt paszportowy w Myślenicach, a w planach jest otwarcie kolejnego punktu w Suchej Beskidzkiej. - O dodatkowy punkt paszportowy starają się mieszkańcy i władze powiatu miechowskiego i także w tym zakresie jesteśmy otwarci – dodaje Paździo.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa
