https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zaprezentowano projekt ostrzegania o zagrożeniu powodziowym w Bieżanowie

Ewa Wacławowicz
fot. Piotr Ogórek/Polska Press
fot. Piotr Ogórek/Polska Press
Projekt ostrzegania o zagrożeniu powodziowym przedstawiono podczas niedawnego spotkania zespołu zadaniowego ds. przeciwdziałania następstwom nawalnych opadów deszczu w Bieżanowie. Mieszkańcy będą informowani o zagrożeniu poprzez komunikaty sms-owe, sygnał głosowy z syreną ostrzegającą oraz straż miejską, która dodatkowo będzie jeździć w rejonie zagrożonych ulic i informować mieszkańców na bieżąco o sytuacji.

FLESZ - Stany alarmowe na polskich rzekach

Wszystkie środki komunikacji uruchomione będą w momencie, gdy stan alarmowy wody na bieżanowskim zbiorniku osiągnie poziom 208,5 metra. Od tej chwili do wypełnienia zbiornika pozostaje około 1,5 godziny. Zakładając, że jest to średni dopływ do zbiornika z lekką tendencją wzrostową, w tym czasie można zabezpieczyć posesję przed wodą lub się ewentualnie bezpiecznie ewakuować.

– Wspólnie z mieszkańcami i radnymi tej dzielnicy ustaliliśmy, że akcję zbierania numerów telefonów od osób, które chcą otrzymywać takie powiadomienie, będzie koordynować Rada Dzielnicy XII. Następnie numery zostaną przekazane do Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, skąd będą wysyłane komunikaty sms-owe w przypadku zagrożenia – mówi Mariusz Kaczmarek, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK

Komunikat głosowy będzie miał treść: „Uwaga Mieszkańcy! Poziom wody na zbiorniku w Bieżanowie osiągnął stan alarmowy. Może nastąpić gwałtowny wylew wody z rzeki Serafy. Prosimy o zabezpieczenie mienia i ewentualne ewakuowanie się poza teren zagrożony”. Towarzyszyć mu będzie syrena alarmowa. Wkrótce zostanie przetestowany, w terenie w obecności mieszkańców. Dodatkowo, gdyby sygnału się pojawił, straż miejska będzie patrolować ulice na tym terenie, aby dodatkowo informować mieszkańców o zagrożeniu.

Przygotowano również cztery lokalizacje, w których będzie dostępny piasek oraz spakowane worki z piaskiem.

  • Dla obszaru ulic: Udzieli, Łazy, Działkowa, Laskowa, Ogórkowa i Bieżanowska, miejscem składowania piasku będzie rejon przy cmentarzu na ul. Podmiłów oraz siedziba Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 przy ul. Aleksandry 2.
  • Dla rejonu ulic Korepty, Sucharskiego, Rakuś, Półłanki, Stacyjna oraz ulic przyległych, worki i kontenery z piaskiem zlokalizowane zostaną na terenie zbiornika Serafa I oraz na placu dworu Czeczów.

Wkrótce, zespół spotka się również w terenie, aby ustalić dokładne miejsce dla specjalnego urządzenia pompującego wodę z Drwinki z rejonu ul. Udzieli, Działkowej i Laskowej. Pompa planuje się zamontować na ul. Kosiarzy. Ten sposób odpompowywania, ma zastąpić układaną dotąd ponad dwukilometrową magistralę i ma być też znacznie skuteczniejszy.

Powyższe działania będą możliwe do szybkiego wprowadzenia do momentu zrealizowania prac inwestycyjnych, częściowo pomogą zabezpieczyć mieszkańców Bieżanowa. Dodajmy, że skuteczność tych wstępnych działań zawsze będzie uzależniona od nasilenia opadów.

W skład zespołu zadaniowego ds. przeciwdziałania następstwom nawalnych opadów deszczu w Bieżanowie, wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, miejskich jednostek i spółek, Straży Pożarnej, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe oraz reprezentanci mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska