Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zespoły teatralne z Ukrainy wystąpią na kilku scenach miasta. Rozpoczął się festiwal Wschód-Zachód

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Przedstawiciele ukraińskich teatrów spotkali się w Krakowie na festiwalu Wschód-Zachód.
Przedstawiciele ukraińskich teatrów spotkali się w Krakowie na festiwalu Wschód-Zachód. Wojciech Matusik
Na krakowskich scenach spektakle zaprezentuje 15 teatrów z takich miast, jak Mariupol, Charków, Winnica, Kijów czy Lwów. - To także te zespoły, które straciły swoje siedziby, swoje budynki pracy, swoje domy. Ale mimo wszystkich ogromnych trudności i konieczności ewakuacji do innych miast, zdołały uczestniczyć w festiwalu - mówi Nadiia Moroz-Olszanska, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód".

Wojna na Ukrainie. Strefa zero: gdy jesteś bliżej orków niż swoich

od 16 lat

IX edycja festiwalu prezentującego ukraińską twórczość teatralną rozpoczęła się w poniedziałek, 29 sierpnia 2022 roku, na scenie Teatru Groteska. To jedna z czterech scen w Krakowie, która będzie gościć zespoły z Ukrainy, obok teatru KTO, Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży oraz teatru Zależnego. Tam, każdego dnia do niedzieli, 4 września, można będzie oglądać spektakle 15 teatrów z całej Ukrainy. Jako pierwszy na scenie wystąpi jeszcze w poniedziałek Kołomyjski Obwodowy Teatr Dramatyczny im. Iwana Ozarkiewicza (Kołomyja) ze spektaklem "Huculski rok" w reżyserii Dmytra Chybraka.

- Teatr Kołomyjski to jeden z najstarszych teatrów w Ukrainie, który tym festiwalowym spektaklem otwiera właśnie 175 sezon. Sam "Huculski rok" ma już 33 lata i tyle też jest grany na scenie. Chcemy, aby energia spektaklu i energia otwarcia festiwalu była odpowiednikiem tej całej energii walki, a działanie festiwalu bronią - poprzez walkę z Rosją nie tylko militarnie, ale także jako kultura - powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal Dmytro Chybrak.

Przygotowując się do tegorocznej edycji, organizatorzy planowali ją jako wydarzenie postcovidove. Jednak w związku z eskalacją wojny w Ukrainie postanowiono pokazać publiczności ten kraj jako naród, który od setek lat walczy o swoją wolność, tożsamość i tradycję. W ten sposób hasło tegorocznej edycji - „Zdejmując maski” - zyskało nowe znaczenia.

Zobaczymy przedstawienia ukraińskich teatrów, ukraińską kulturę, o którą teraz walczy naród, tożsamość, za którą stoją tysiące ukraińskich żołnierzy, miliony Ukraińców w Ukrainie i za jej granicami - mówi dyrektorka festiwalu Nadiia Moroz-Olszanska. - Przyjechanie na festiwal do Polski to dla nich pewna trudność organizacyjna, finansowa, logistyczna. Ale mimo wszystko będą uczestniczyć w tegorocznej edycji i mam nadzieję, że przyjdzie ogromna liczba widzów, którzy zechcą ich wesprzeć - podkreśla.

We wtorek, 30 sierpnia, ze spektaklem "Niebo dla ciebie skłonię" w Teatrze Groteska zaprezentuje się Winnicki Obwodowy Ukraiński Akademicki Teatr Muzyczny i Dramatyczny im. M.K. Sadowskiego oraz na scenie KTO Sumski Narodowy Akademicki Teatr Dramatu i Komedii Muzycznej, który pokaże "Płuca". Natomiast w środę, 31 sierpnia, w teatrze Zależnym wystąpi Teatr "Art Galaktika", w KTO zaprezentuje się Doniecki Akademicki Obwodowy Teatr Dramatyczny, w Grotesce będzie można obejrzeć sztukę Teatru OKO i Stowarzyszenia ON/OFF (cały program znajduje się na stronie internetowej festiwalu). Większość spektakli będzie tłumaczonych na język polski. Po nich odbędą się dyskusje.

W ramach wydarzenia odbędzie się także zbiórka pieniędzy na zakup dwóch helikopterów medycznych, które zostaną przekazane dla ukraińskich wojskowych. Na ten cel zostaną przekazane środki z biletów oraz wpłaty z dedykowanych zbiórce skrzynek. Zbiórkę prowadzi jeden z organizatorów festiwalu - Fundacja Widowisk Masowych.

Po 24 lutego fundacja, jako organizator festiwalu, oprócz tego, że robiła duże próby realizacji różnych wydarzeń kulturalnych, to też nie mogła nie włączyć się w pomoc. I pomoc ta była w zakresie wojskowym i medycznym. Dla nas jest ważne, że wydarzenia festiwalowe, spektakle, które będą odbywać się na różnych scenach teatralnych Krakowa, też będą wspierać tę pomoc, którą codziennie staramy się udzielać Ukrainie - podkreśla dyrektorka festiwalu.

Festiwal jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, zainicjowanym przez Fundację Widowisk Masowych oraz Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Jego celem jest upowszechnianie kultury teatralnej wśród młodego pokolenia z całego świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska