Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zielony Pierścień zamyka się od kilku lat. Końca nie widać. Trwa wykup działek

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Park Jerzmanowskich
Park Jerzmanowskich Anna Kaczmarz / Polska Press
W 2018 roku prezydent Jacek Majchrowski obiecał utworzenie Plant Podgórskich, które mają połączyć siecią alejek kilka parków na południowym wschodzie Krakowa. Wciąż trwa wykup gruntów niezbędnych do realizacji inwestycji.

Planty Podgórskie (zwane też Zielonym Pierścieniem) to wyborcza obietnica prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego sprzed kilku lat. Ich powstanie zapowiedział w momencie, gdy ubiegał się o piątą kadencję.

Planty mają połączyć siecią alejek kilka parków na południowym wschodzie Krakowa: Aleksandry, Lilii Wenedy, Jerzmanowskich, rzeczny Drwinka i Słoną Wodę (część z tych parków wciąż jest w realizacji). Nie wiadomo, kiedy inwestycja się zakończy.

Miejscy urzędnicy przekonują, że sukcesywnie pozyskują od prywatnych właścicieli kolejne działki pod utworzenie Plant Podgórskich. Przykładowo jak chodzi o wykup terenów zielonych w rejonie ulicy Słona Woda gmina pozyskała dziesięć działek o powierzchni ponad trzech hektarów (Planty mają mieć łączną powierzchnię około 140 hektarów). W kwestii zakupu kolejnych może być kłopot.

- Właściciele kilku nieruchomości częściowo wchodzących w zakres parku Słona Woda nie wyrazili zgody na ich zbycie. W zakresie pozostałych działek trwają rozmowy z właścicielami dotyczące możliwości i warunków ich pozyskania - twierdzą urzędnicy.

W realizacji poza parkiem Słona Woda jest również park rzeczny Drwinka. - Dotychczas nabyto ogółem 107 działek oraz udziały w 13 działkach o łącznej powierzchni ok. 15,7 ha, natomiast dla utworzenia parku Aleksandry Południe oraz parku Aleksandry Północ pozyskano grunty o łącznej powierzchni ok. 8,7 ha - zapewnia magistrat.

Elementem Plant Podgórskich ma być również fort Prokocim. - Z dniem 1 kwietnia 2020 r. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie przekazał nieruchomość w zarząd Zarządowi Zieleni Miejskiej w Krakowie - informują miejscy urzędnicy.

Wykup kolejnych terenów zielonych pod urządzenie Plant magistrat uzależnia od możliwości finansowych gminy. - Ponadto wykupy gruntów zależą od zgody prywatnych właścicieli na zaproponowane warunki finansowe - czytamy w odpowiedzi na interpelację złożoną do prezydenta Krakowa przez radnego miejskiego Łukasza Gibałę (klub Kraków dla Mieszkańców).

Kluczowym elementem Plant Podgórskich ma być zielony teren w rejonie ulicy Słona Woda, gdzie intensywnie działają deweloperzy. Urzędnikom i radnym udało się go ochronić przed zabudową poprzez sporządzenie, a następnie uchwalenie planu miejscowego.

- Teren ten jest bardzo istotny z uwagi na jego kluczowe znaczenie w zachowaniu ciągłości planowanego założenia Plant Podgórskich. Zagospodarowany w przyszłości teren przy ul. Słona Woda stanowić będzie brakujący element pierścienia podgórskiego, łączącego w ciągły i zamknięty system sześć parków miejskich - twierdzi magistrat.

Na przyszły rok - pod warunkiem, że w miejskim budżecie znajdą się pieniądze - gmina planuje kolejne inwestycje w ramach realizacji Zielonego Pierścienia. Wśród nich m.in.:

  • rozpoczęcie robót budowlanych dla utworzenia parku Aleksandry Północ;
  • wykonanie oświetlenia i toalety w parku Aleksandry Południe.

Z kolei dotychczas udało się m.in. kompleksowo zrewitalizować park Jerzmanowskich.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska