Planty Podgórskie (zwane też Zielonym Pierścieniem) to wyborcza obietnica prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego sprzed kilku lat. Ich powstanie zapowiedział w momencie, gdy ubiegał się o piątą kadencję.
Planty mają połączyć siecią alejek kilka parków na południowym wschodzie Krakowa: Aleksandry, Lilii Wenedy, Jerzmanowskich, rzeczny Drwinka i Słoną Wodę (część z tych parków wciąż jest w realizacji). Nie wiadomo, kiedy inwestycja się zakończy.
Miejscy urzędnicy przekonują, że sukcesywnie pozyskują od prywatnych właścicieli kolejne działki pod utworzenie Plant Podgórskich. Przykładowo jak chodzi o wykup terenów zielonych w rejonie ulicy Słona Woda gmina pozyskała dziesięć działek o powierzchni ponad trzech hektarów (Planty mają mieć łączną powierzchnię około 140 hektarów). W kwestii zakupu kolejnych może być kłopot.
- Właściciele kilku nieruchomości częściowo wchodzących w zakres parku Słona Woda nie wyrazili zgody na ich zbycie. W zakresie pozostałych działek trwają rozmowy z właścicielami dotyczące możliwości i warunków ich pozyskania - twierdzą urzędnicy.
W realizacji poza parkiem Słona Woda jest również park rzeczny Drwinka. - Dotychczas nabyto ogółem 107 działek oraz udziały w 13 działkach o łącznej powierzchni ok. 15,7 ha, natomiast dla utworzenia parku Aleksandry Południe oraz parku Aleksandry Północ pozyskano grunty o łącznej powierzchni ok. 8,7 ha - zapewnia magistrat.
Elementem Plant Podgórskich ma być również fort Prokocim. - Z dniem 1 kwietnia 2020 r. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie przekazał nieruchomość w zarząd Zarządowi Zieleni Miejskiej w Krakowie - informują miejscy urzędnicy.
Wykup kolejnych terenów zielonych pod urządzenie Plant magistrat uzależnia od możliwości finansowych gminy. - Ponadto wykupy gruntów zależą od zgody prywatnych właścicieli na zaproponowane warunki finansowe - czytamy w odpowiedzi na interpelację złożoną do prezydenta Krakowa przez radnego miejskiego Łukasza Gibałę (klub Kraków dla Mieszkańców).
Kluczowym elementem Plant Podgórskich ma być zielony teren w rejonie ulicy Słona Woda, gdzie intensywnie działają deweloperzy. Urzędnikom i radnym udało się go ochronić przed zabudową poprzez sporządzenie, a następnie uchwalenie planu miejscowego.
- Teren ten jest bardzo istotny z uwagi na jego kluczowe znaczenie w zachowaniu ciągłości planowanego założenia Plant Podgórskich. Zagospodarowany w przyszłości teren przy ul. Słona Woda stanowić będzie brakujący element pierścienia podgórskiego, łączącego w ciągły i zamknięty system sześć parków miejskich - twierdzi magistrat.
Na przyszły rok - pod warunkiem, że w miejskim budżecie znajdą się pieniądze - gmina planuje kolejne inwestycje w ramach realizacji Zielonego Pierścienia. Wśród nich m.in.:
- rozpoczęcie robót budowlanych dla utworzenia parku Aleksandry Północ;
- wykonanie oświetlenia i toalety w parku Aleksandry Południe.
Z kolei dotychczas udało się m.in. kompleksowo zrewitalizować park Jerzmanowskich.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki
Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników
