- Postanowiliśmy, że Kraków jako Miasto Literatury UNESCO, związane z pisarstwem, powinno uczcić przyznanie literackiej nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk w sposób oryginalny, poprzez zasadzenie lasu… Prawiek. Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieści Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy – mówił podczas sadzenia lasu prezydent Jacek Majchrowski.
W pierwszym zdaniu książki czytamy, że Prawiek znajduje się w centrum wszechświata. Kraków jako Miasto Literatury UNESCO jest centrum literackiego wszechświata, a Olga Tokarczuk w tym centrum od zawsze odgrywa kluczową rolę. Warto także wspomnieć, że dla pisarki kryzys ekologiczny i kwestie praw zwierząt są absolutnie pierwszorzędne, o czym nie tylko pisała, ale wielokrotnie wspominała na spotkaniach z czytelnikami na całym świecie.
Las Prawiek jest wspólną inicjatywą Miasta Kraków, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego, będącego operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zalesianie zostało realizowane w związku z prowadzonym przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie „Powiatowym programem zwiększania lesistości miasta Krakowa na lata 2018–2040”.
Sadzenie lasu Prawiek odbyło się w miejscu wyznaczonym przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Krakowie – zgodnie z planem zalesień tego programu. Zalesiony teren, wchodzący w skład lasu, to około 5 hektarów gruntów, przede wszystkim porolnych oraz nieużytków. Potencjalnym siedliskiem jest tam las świeży i fragmenty lasu wilgotnego. W przeszłości grunty te stanowiły starorzecze Wisły.
W ramach opracowania PPZL, BULiGL w Krakowie wykonało odkrywki glebowe, na podstawie których określono występujące tam gleby, tj. przede wszystkim rędziny właściwe oraz gleby brunatne. Nasadzone zostały rodzime gatunki drzew, dostosowane do określonego przez specjalistów BULiGL w Krakowie siedliska: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, buk zwyczajny, wiąz szypułkowy, klon jawor. Plany zalesień wykonane zostały przez specjalistów z krakowskiego BULiGL, które jako jedno z nielicznych w Polsce oddziałów ma akredytację Polskiego Centrum Akredytacji – wydaną dla Laboratorium Gleboznawczego BULiGL Oddział w Krakowie w zakresie akredytacji, nr AB 945.
Wykonane zalesienia dopełniły istniejące już fragmenty leśne, które w przyszłości będą stanowiły lasy ochronne, tworzące naturalny zielony pierścień wokół Krakowa. W rejonie nowohuckich Kujaw, jesienią tego roku na pięciu hektarach gruntów przybyło 25 000 sztuk sadzonek dębów szypułkowych, lip drobnolistnych oraz buków zwyczajnych.
Wspólne sadzenie odbyło się na działce nr 118/2 obr. 40 Nowa Huta.
Stanowisko krakowskich oddolnych ruchów ekologicznych w sprawie lasu Prawiek
Dzisiaj w Krakowie w ramach Festiwalu Conrada zainaugurowane zostanie sadzenie 25 tys. drzew dla upamiętnienia przyznania nagrody Nobla polskiej pisarce Oldze Tokarczuk.
Zalesianie terenów miejskich dla upamiętnienia wybitnych Polaków uważamy za świetny pomysł i mamy nadzieję, że stanie się ono w Krakowie tradycją. Nasze miasto ma jeden z najmniejszych współczynników zieleni spośród polskich miast i należy to sukcesywnie zmieniać. Podstawą tej zmiany powinna być jednak nadrzędna zasada NIEWYCINANIA istniejących drzew i NIENARUSZANIA tych skrawków ekosystemów jakie nam jeszcze w obrębie Krakowa pozostały. Jest to warunek podstawowy, po spełnieniu którego i w dalszej dopiero kolejności znajdują się nowe nasadzenia. Sytuacja, w której z jednej strony sadzi się nowy las na peryferiach miasta, równocześnie prowadząc wycinki w ostatnich ekosystemach czy skrawkach zieleni jakie pozostały w jego centrum, jest nie do zaakceptowania. Takie sprzeczne ze sobą postępowanie rodzi pytanie, czy sposób uhonorowania dorobku noblistki, nie jest jedynie próbą poprawy wizerunku jednego z najmniej zielonych miast Polski?
Tereny zielone są niezbędne dla zapewnienia odpowiednich warunków życia w mieście, szczególnie w dobie postępujących zmian klimatycznych, prowadzących do coraz częstszych anomalii pogodowych. Szczególnie ważne są dojrzałe drzewa, które pozytywnie wpływają na mikroklimat miasta: w okresie mocnych upałów dają cień, obniżają temperaturę, wspierają małą retencję. Nawilżają i oczyszczają powietrze, produkują tlen, spełniają liczne funkcje społeczne i kulturowe oraz wpływają bardzo korzystnie na psychiczne samopoczucie człowieka. Oprócz tego drzewa są domem licznych gatunków owadów i zwierząt oraz są jednym z głównych budulców ekosystemów. Aby młode drzewka sadzone dzisiaj na obrzeżach Nowej Huty zaczęły spełniać te funkcje, będziemy musieli czekać długie lata, a efekt finalny jest niepewny, wymagający sporego nakładu pracy, zużywający zasoby i energię. Jesteśmy przekonani, że aby powstrzymać kryzys klimatyczno-ekologiczny powinniśmy diametralnie zmienić nasz sposób myślenia zarówno o przyrodzie, o ludzkiej współzależności od natury i naszej w niej roli, a co za tym idzie o potrzebie rozpatrywania wszelkich inwestycji podrzędnie w stosunku do zasobów środowiskowych. Od miasta Krakowa oczekujemy, że jako gospodarz życia publicznego będzie ono świeciło dobrym przykładem i w ten sposób budowało swoja wiarygodność i autorytet, który docelowo pociągnie za sobą mieszkańców i zbuduje poparcie społeczne dla odważnych zmian będących odpowiedzią na kryzys klimatyczno-ekologiczny.
Zakrzówek, kamieniołom Liban, Krzemionki, Plac Inwalidów, Wilga, Park Drwinka, Lasek Czyżyński, tereny przeznaczone pod budowę Tras Pychowickiej i Łagiewnickiej, Miejska Łąka w Bronowicach, ul. Czerwone Maki - to lista niektórych miejsc, w których Kraków bezpowrotnie traci tereny zielone lub takie działania planuje. Wiele z nich znajduje się w mocno zurbanizowanych częściach Krakowa, blisko centrum, gdzie często są ostatnimi skrawkami zieleni czy domem dla zwierząt. Na ich miejscu mają powstać drogi, centra edukacyjne i rozrywkowe, muzea, parkingi.
Jeśli miastu naprawdę zależy na mieszkańcach i środowisku, powinno przede wszystkim powstrzymać się od wycinania dojrzałych drzew tam gdzie już rosną, a na drugim miejscu zająć się sadzeniem młodych.
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
