https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie wyrzucą śmieci do recyklomatu? MPO się nad tym zastanowi

Bartosz Dybała
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania rozważa ustawienie śmieciomatów na ulicach Krakowa. Podobne pojawiły się w Wieluniu, co ma zachęcić do segregacji odpadów.

Władze Wielunia, nieco ponad 20-tysięcznego miasta w województwie łódzkim, wprowadziły ciekawą metodę odbioru śmieci. Mieszkańcy mogą segregować odpady dzięki tzw. śmieciomatom, do których od 9 lipca wrzucają butelki plastikowe typu PET oraz puszki aluminiowe. Wieluń chce w ten sposób podnieść poziom recyklingu, który zgodnie z regulacjami unijnymi w 2020 r. dla całej Polski ma wynieść 50 proc. Celem akcji jest też zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach. Pomysłowi już przygląda się Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, które rozważa wprowadzenie go w stolicy Małopolski.

Wieluń to pierwsze miasto w Polsce, w którym stanęły recyklomaty, powszechnie nazywane śmieciomatami. Mieszkańcy mogą tam korzystać z dwóch takich urządzeń. Stało się tak dzięki temu, że Wieluń wziął udział w programie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), za który odpowiedzialne jest Ministerstwo Środowiska.

Urządzenia są zaprogramowane w taki sposób, że rozpoznają śmieci, które mieszkańcy wrzucają do środka. Dzieje się tak dzięki skanerowi, który prześwietla odpady. Urządzenie rozpoznaje, czy jest to plastikowa, butelka czy aluminiowa puszka. Potrafi też sprawdzić, jaka jest waga odpadu. Za każdy wyrzucony śmieć mieszkańcy - dzięki specjalnej aplikacji na telefon - otrzymują punkty, które do 30 września będą mogli wymienić m.in. na zniżki na kinowy seans.

Temu pilotażowi przyglądają się władze Krakowa. - Wprowadzany w Wieluniu dodatkowy sposób zbierania odpadów komunalnych z wykorzystaniem „śmieciomatów” oceniamy pozytywnie i na pewno będziemy analizować możliwość wprowadzenia takiego lub podobnego rozwiązania w Krakowie - zapewnia Kamil Popiela z biura prasowego UMK.

Miejscy urzędnicy przypominają, że także krakowskie MPO wprowadza innowacyjne programy w zakresie odbierania odpadów od mieszkańców. Obok podstawowych sposobów odbioru śmieci, Kraków realizuje m.in. program „Elektrobrygada na telefon”. Każdy mieszkaniec może zgłosić telefonicznie, że chce pozbyć się zbędnego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego. Uzgadniany jest termin, po czym na miejsce przyjeżdża „elektrobrygada” i nieodpłatnie zabiera niepotrzebne urządzenia. Urzędnicy przypominają, że w 2014 r. zaczął też w Krakowie działać program edukacyjny „Kino za baterie”, skierowany do placówek oświatowych. - Zgłoszone do programu placówki otrzymują specjalne pojemniki do zbierania zużytych baterii. W nagrodę za zebrane odpady dzieci otrzymują bilety do kina na wybrane przez nauczycieli i dzieci filmy - tłumaczy Kamil Popiela. W ubiegłym roku zebrano 42 tony baterii i rozdano 16 tys. biletów.

Przypomnijmy, że ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli wykazał, że w 14 z 22 przebadanych gminach poziom recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w 2016 r. zmalał w porównaniu z rokiem poprzednim. Kontrolerzy sprawdzali też, jak sytuacja wygląda w Krakowie. Aktualnie w stolicy Małopolski poziom recyklingu - zgodnie z zapewnieniami MPO - wynosi 34 proc. W Wieluniu w ubiegłym roku był na poziomie 30 proc.

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lola
No po to mają być śmieciomaty. Posegregowałeś, oddałeś, masz bonus i nie dopłacasz. Wieluń założył, ze jeśli się przyjmie to punkty będzie można na fajne rzeczy zamienić (jakieś obniżki w opłatach). W pilocie są tylko nagrody, bo na razie to wszystko dopiero w powijakach.
d
dzia
Butelka w skupie to byłby chyba 1 grosz, serio. Lepiej żeby zainstalowali śmieciomaty zamiast kolejnych konferencji o ekologi i odpowiedzialności, i dali obniżkę opłaty śmiecioej za te punkty, albo zamienili np. na godziny parkowania itp. Poza tym to ma być system motywacyjny - niech firmy, które się popisują, że są społecznie odpowiedzialne się przyłączą. Bilet, gadżety i obniżki. Za realne działanie, a nie za to, że mam telefon w tej czy innej sieci....
d
dzia
Rozwiń myśl: niby jak obniżenie rachunków ma wpłynąć na poziom odzysku? Jak pokażesz, że oddajesz śmieci to może ci obniżą opłaty. Tak to też może działać. A nie, że gmina buli za śmieci, a ludzie mają sprawę w głębokim poważaniu, bo po co się wysilać.
p
płatnik*
Wydawanie pieniędzy na takie pomysły to paranoja, lepiej obniżyć rachunki za śmieci mieszkańcom. Efekt będzie lepszy.
m
mieszkaniec
czy to złodziejskie mpo przestanie okradać podatników następny pomysł na wydanie naszych pieniędzy volvami się wożą
I
Izba skarbowa:(
O ile sobie przypominam to prezes MPO zarobił najwięcej że wszystkich prezesów spółek miejskich. To musi być biznes życia. Na śmieciach zarabiają co najmniej podwójnie, my płacimy i firmy recyklingowe.
B
B
Podobnie powinny być skupowane butelki plastikowe, jak złom, wtedy nie byłoby tyle wysypisk co obecnie.
ś
śmieciarz?
Uważam że każde gospodarstwo domowe które segreguje surowce wtórne, nie powinno płacić za wywóz śmieci wogóle. Cena wywozu śmieci jest na tyle wysoka, że na peryferiach nadal śmieci są wyrzucane na dzikie wysypiska. Ale magistrat nie myśli o ekologii tylko o biznesie.
k
kiedyś
Wymieniał stare gazety na .....papier toaletowy. To było coś !
j
ja
Gospodarka odpadami stoi na głowie. Ja, jako konsument muszę śmieci posegregować, czasem umyć, po czym zapłacić za ich odbiór firmie, która później zarobi na ich przerobie.
Mogę płacić za zmieszane czy bio, ale te, które nadają się do recyclingu powinny być odbierane conajmniej za darmo, bo o tym, żeby firma odbierająca za nie płaciła to nie ma co marzyć.
n
n
Najlepiej, żeby mieszkańcy myli i segregowali śmieci, dopłacając za energie i wodę a pośrednik zbierał materiały do recyklingu. Dawniej zostawiałam nakętki i puszki dla Eiego teraz robią biznes cwaniacy i dodatkowo a to płacimy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska