- W tym roku było dużo zapewnień i pozorów działania ze strony miasta - ocenia Jakub Stępak ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów. Jego zdaniem samo utworzenie stanowiska oficera rowerowego to za mało. - To nie może być papierowa postać. Trzeba dać mu realne możliwości działania - uważa Stępak.
Zatrudnienie oficera rowerowego to żadna nowość. We Wrocławiu takie stanowisko funkcjonuje od 2007 roku. Podobnie jest w Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi czy Szczecinie.
W tym sezonie w stolicy Małopolski nadal nie postawiono żadnego nowego stojaka na rowery. Problemów w tej materii nie mieli natomiast we Wrocławiu.
- Na naszych ulicach stanęło już ponad pół tysiąca nowych parkingów dla rowerów. Kolejne sto pojawi się do końca miesiąca - przekazał Artur Wesołowski z sekcji ds. rozwoju ruchu rowerowego Urzędu Miasta Wrocławia. W sumie stolica Dolnego Śląska ma obecnie ponad 2,2 tys. stojaków na jednoślady.
W Krakowie urzędnicy nadal głowią się, jak rozwiązać tę kwestię. - Poszukujemy środków. Gdy będziemy mieli zagwarantowane pieniądze, zostanie ogłoszony przetarg na zakup nowych stojaków - poinformował Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Jeśli więc urzędnicze poszukiwania pieniędzy zakończą się sukcesem, być może przed zimą pojawi się 200 stojaków.
Duże zastrzeżenia budzi również rozwijanie systemu wypożyczalni miejskich rowerów. Od pięciu lat Kraków dysponuje 13 stacjami i stoma rowerami, podczas gdy Warszawa ma 2,5 tysiąca jednośladów, które można wypożyczać w niemal 170 stacjach.
- Krakowski rower miejski to kompletna porażka - ocenia Marcin Hyła, prezes Stowarzyszenia Miasta dla Rowerów.
Przypomnijmy: system 13 wypożyczalni działa w pełni zaledwie od miesiąca. Umowa z poprzednim operatorem została bowiem rozwiązana w lutym.
Władze miasta nie zgadzają się z surową oceną środowisk rowerowych. - Udało nam się wskrzesić system wypożyczalni. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie to oferta na najwyższym poziomie - powiedział Grzegorz Sapoń, wicedyrektor ZIKiT ds. transportu.
Urzędnicy zapewniają, że przed zimą na krakowskich ulicach przybędzie 20 kolejnych wypożyczalni. Jednak w kwestii ogólnej oceny kończącego się sezonu rowerowego woleli się nie wypowiadać.
Zupełnie inaczej jest w stolicy Dolnego Śląska. - Ten rok był wyjątkowo dobry, jeśli chodzi o inwestycje rowerowe. To zasługa dobrej woli władz miasta oraz wygospodarowania na te zadania pieniędzy - podsumował Artur Wesołowski z sekcji ds. rozwoju ruchu rowerowego Urzędu Miasta Wrocławia.
Źródło: dziennikpolski24.pl
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+