Powołanie miejskiego rzecznika praw uczniów to spełnienie jednego z postulatów wyborczych prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. - Tacy rzecznicy funkcjonują w innych miastach, między innymi Warszawie, Poznaniu. W Krakowie do tej pory takiej instytucji nie było – mówił Miszalski w lutym 2024, podczas kampanii wyborczej.
- Powołanie rzecznika uczniów to także wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowisk szkolnych. Rzecznik ma służyć przede wszystkim uczniom, dlatego niezbędne jest, by znał ich problemy i oczekiwania, a także cieszył się zaufaniem młodych ludzi. Z tego względu jednym z kryteriów naboru na to stanowisko była znajomość środowiska uczniowskiego, doświadczenie w działalności aktywizującej to środowisko oraz w reprezentowaniu praw i interesów uczniów. Konkurs na rzecznika wygrała Aleksandra Twaróg, która osiągnęła najlepszy łączny wynik ze wszystkich ustalonych kryteriów, w ramach przeprowadzonego testu z wiedzy ogólnej i specjalistycznej wymaganej na danym stanowisku, rozmowy kwalifikacyjnej i analizy dokumentów – poinformował w środę 8 stycznia Urząd Miasta Krakowa.
Działania miejskiego rzecznika praw uczniów mają zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz wzmocnić poczucie sprawczości młodych osób. Rzecznik będzie odpowiedzialny m.in. za upowszechnianie informacji o prawach przysługujących uczennicom i uczniom, wypracowywanie sposobów postępowania w przypadkach naruszania praw uczniowskich, przejawów dyskryminacji czy występowania w środowisku szkolnym zachowań niepożądanych oraz za rekomendowanie odpowiednich działań profilaktycznych.
Jego zadaniem będzie współpraca ze szkołami i placówkami oraz samorządami uczniowskimi i radami rodziców (ma m.in. wspierać te organy w przygotowaniu zapisów statutów szkolnych, tak by skutecznie chroniły prawa uczniów i uczennic), a także z Młodzieżową Radą Miasta Krakowa. Wspólnym celem będzie m.in. wzmacnianie wśród dzieci i młodzieży szkolnej wiedzy o funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w tym promowanie postaw demokratycznych, partycypacji społecznej, zasad równości i przeciwdziałania dyskryminacji.
Wybrana rzecznikiem Aleksandra Twaróg jest absolwentką XXI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, a obecnie studentką na Uniwersytecie Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Od 2019 roku, jako aktywistka, zajmuje się prawami uczniowskimi, prawami kobiet, równością oraz edukacją. Jako uczennica LO pełniła funkcję szkolnej rzeczniczki praw ucznia; była wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Krakowa X kadencji. Obecnie jest koordynatorką województwa małopolskiego w Fundacji GrowSPACE i angażuje się w projekty fundacji skupione na prawach uczniowskich, partycypacji obywatelskiej, zdrowiu psychicznym i działaniach strażniczych (m.in. w zakresie dostępności psychologów szkolnych).
Nowe stanowisko w krakowskim magistracie jest związane organizacyjnie Wydziałem Edukacji i Projektów Edukacyjnych UMK, natomiast bezpośrednio podlega zastępcy prezydenta Krakowa nadzorującego edukację.
