Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Szpital Specjalistyczny wstrzymał przyjęcia pacjentów i zabiegi. Przyczyną skażenie wody bakteriami

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Cysterna z wodą pod szpitalem
Cysterna z wodą pod szpitalem Czytelnik
Instalacja wodociągowa w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II jest skażona bakteriami z grupy coli. Dyrekcja lecznicy przekonuje jednak, że wbrew doniesieniom medialnym, nie chodzi o bakterie Escherichia coli oraz enterokoki kałowe. Diagnostyka laboratoryjna próby wody w szpitalu nie wykazała ich obecności w wodociągu lokalnym. Prawdą jest jednak, że woda nie może być używana do żadnych celów poza spłukiwaniem jej w toalecie. Przyjęcia pacjentów i zabiegi zostały wstrzymane.

Jak się dowiadujemy wstrzymano prace Bloków Operacyjnych (Kardiochirurgii, Torakochirurgii i Chirurgii Naczyń) oraz wszystkich oddziałów szpitalnych, wymagających dostępu do bieżącej wody. Taka sytuacja potrwa do czasu zwalczenia źródła bakterii i dezynfekcji sieci.

Sprawa jest poważna. Wodę do szpitala dostarczają cysterny, a następnie jest ona dystrybuowana do pacjentów i personelu placówki. Nie jest to łatwe zadanie, bo Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II to ponad 2 tys. członków personelu oraz 600 pacjentów. Składa się z 9 budynków medycznych, 7 budynków administracyjnych oraz 12 budynków infrastruktury technicznej.

W placówce wykonywane są najbardziej skomplikowane operacje.

- Trwa czyszczenie instalacji, będziemy dokładnie badać podpięcia do krakowskich wodociągów. Co najgorsze, taka awaria już raz w przeszłości miała miejsce. Teraz bierzemy się za sprawę kompleksowo, mam podejrzenia, że do awarii może dochodzić, bo instalacje wodociągowe są u nas bardzo stare - powiedział krakowskiej "Gazecie Wyborczej" Grzegorz Fitas, dyrektor szpitala.

Dyrekcja placówki sprostowała niektóre doniesienia medialne, dotyczące skażenia instalacji. Szpital przekonuje, że faktycznie w wodzie są bakterie z grupy coli. Nie chodzi jednak o bakterie Escherichia coli oraz enterokoki kałowe. Ich obecności nie stwierdzono.

Poniżej pełne stanowisko szpitala:

"W związku z pojawieniem się informacji o obecności w wodociągu lokalnym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II bakterii Escherichia coli, uprzejmie informujemy, że taka bakteria nie jest obecna w wodociągu, co znajduje uzasadnienie w informacji z Sanepidu: "Diagnostyka laboratoryjna próby wody nie wykazała obecności Escherichia coli (wynik 0 jtk/100 ml wody) oraz Enterokoków kałowych (wynik 0 jtk/100 ml wody)".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska