MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Woda w Bochni zdatna do picia tylko po przegotowaniu! Sanepid uczula w sprawie warunków przydatności jej do spożycia

Paweł Michalczyk
Sanepid apeluje, by wodę z wodociągu w Bochni gotować przed spożyciem 2 minuty
Sanepid apeluje, by wodę z wodociągu w Bochni gotować przed spożyciem 2 minuty Pixabay.com
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni informuje, że w badaniach jakości wody z wodociągu w Bochni stwierdzono ponadnormatywną ogólną liczbę mikroorganizmów w temperaturze 22(±2)°C po (68±4) h w ilości pozwalającej na stwierdzenie warunkową przydatność wody do spożycia. Spożywając wodę konieczne jest stosownie się do zaleceń sanepidu.

W badanych próbkach wody nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli, escherichia coli i enterokoków. Woda warunkowo przydatna do spożycia, po uprzednim przegotowaniu.

Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Uwaga: Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.

Woda bez przegotowania może być używana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Jak poinformował urząd miasta w Bochni, trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody do zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294).

Stacja uzdatniania wody w Bochni
Stacja uzdatniania wody w Bochni MPWiK Bochnia

Stacja uzdatniania wody w Bochni jedną z najnowocześniejszych

Woda dla mieszkańców Bochni pobierana jest z rzeki Raby, a następnie poddawana procesom technologicznym uzdatniania wody w Zakładzie Uzdatniania Wody.

Jak czytamy na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bochni, woda surowa czerpana na Ujęciu Wody poddawana jest procesowi ozonowania wstępnego. Następnie woda poddawana jest procesowi koagulacji i sedymentacji. W procesie tym drobne cząstki zawiesiny łączą się w większe zespoły, a następnie opadają na dno zbiorników. Dzięki temu procesowi usuwana jest mętność wody oraz poprawia się jej barwa. W kolejnym kroku woda kierowana jest na filtry piaskowe, gdzie zostaje oczyszczona z pozostałych kłaczków. Później woda przefiltrowana poddawana jest ponownie ozonowaniu i filtrowana jest na filtrach węglowych. Pod koniec procesu uzdatniania, woda poddawana jest procesowi dezynfekcji za pomocą roztworu dwutlenku chloru, a następnie pompami wysokiego tłoczenia kierowana jest do sieci wodociągowej. Ostatnim elementem całego procesu uzdatniania wody jest dezynfekcja promieniami UV.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska