FLESZ - Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19
- Nominacja do nagrody EMYA, najważniejszej nagrody w świecie muzealnym, dla Muzeum Krakowa, oddziału Thesaurus Cracoviensis jest przede wszystkim powodem do sporej radości dla nas, szczególnie w tak ciężkim roku. Wśród nominowanych są liderzy muzealnictwa, w tym miejskiego, więc cieszy nas znalezienie się razem w grupie oficjalnych kandydatów do EMYA - mówi Krzysztof Haczewski rzecznik Muzeum Krakowa.
25 grudnia kapituła najbardziej prestiżowej nagrody muzealnej w Europie - European Museum of the Year Award ogłosiła oficjalnych kandydatów. W gronie dwudziestu siedmiu nominowanych instytucji muzealnych znalazły się dwa polskie muzea: Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Muzeum Krakowa - oddział Thesaurus. Na liście znajdują się również takie instytucje jak Muzeum Designu w Zurychu, Muzeum Miejskie w Stuttgarcie, Muzeum Kopenhagi oraz inne muzea z m.in. Hiszpanii, Turcji, Austrii.
- Thesaurus to miejsce wyjątkowe, zupełnie inne niż pozostałe oddziały naszego Muzeum, ale też wyjątkowe w skali Polski. Magazyny muzealne są zazwyczaj zamknięte, odgrodzone, są miejscem tylko dla wtajemniczonych, Tymczasem Thesaurus to magazyn tak przygotowany, by jak największą jego część udostępnić zwiedzającym - wyjaśnia Krzysztof Haczewski. - Często się mówi, że dwie podstawowe misje muzeum - opieka nad zbiorami i ich udostępnianie są przeciwstawne. Muzeum Krakowa, poprzez Thesaurus Cracoviensis pokazuje, że nie ma sprzeczności między zabezpieczaniem a prezentowaniem dziedzictwa. Jest to też okazja to wyjątkowego spotkania z obiektem w zupełnie odmiennej sytuacji od wystawy, pokazującej kontekst, podsuwającej interpretację.
Rok temu, po trwającym blisko dziesięć lat remoncie, Muzeum Czartoryskich otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających, a na ul. Pijarską powróciła także „Dama z gronostajem”. Przez ostatni rok, mimo niesprzyjających okoliczności, zbiory Czartoryskich obejrzało ponad 76 tys. osób. Muzeum Książąt Czartoryskich zostało laureatem wielu konkursów i wyróżnień, m.in. najbardziej prestiżowa nagroda polskiego muzealnictwa - Grand Prix konkursu Sybilla.
Najbardziej spektakularną przemianę przeszedł dziedziniec pałacu, który został nakryty oszklonym dachem, dzięki czemu został przekształcony w wewnętrzny hall, który stał się miejscem m.in. koncertów i wydarzeń kulturalnych. Powiększona została także przestrzeń ekspozycyjna muzeum, dzięki adaptacji pracowni i magazynów zwiększyła się ona o blisko jedną trzecią. Obecnie kolekcja Czartoryskich wypełniła 26 sal muzealnych. Do muzeum zakupiono najnowszy sprzęt multimedialny, konserwatorski i digitalizacyjny.
Przyznawana od 1977 roku nagroda EMYA jest wyróżnieniem dla najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym, a także zachętą do wprowadzania innowacji w muzeach. Rozstrzygnięcie konkursu i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w lutym 2021 r. podczas European Museum Forum.
W ostatnich latach wśród laureatów nagrody EMYA znalazły się polskie instytucje - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 2016 r., w 2019 r. wyróżnienia dostały Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu oraz Centrum Dialogu Przełomy ze Szczecina. Wśród nominowanych z Polski były m. in. Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Śląskie w Katowicach czy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (otrzymało Muzealną Nagrodę Rady Europy).
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
