Krakowskie Slalomy. Kajakarze górscy walczą o Rio

Artur BogackiZaktualizowano
Tegoroczną rywalizację o miejsca w kadrze na sezon 2016 i przepustki na igrzyska w Rio de Janeiro polscy kajakarze górscy rozpoczęli od startu w Krakowskich Slalomach na torze przy ul. Kolnej.

Nasi „górale” już wcześniej wywalczyli kwalifikacje w czterech konkurencjach. O tym, kto w lecie wybierze się do Brazylii, zdecyduje specjalny ranking, uwzględniający kilka tegorocznych startów, ale także ubiegłoroczne mistrzostwa świata w Londynie.

Na nich srebrny medal zdobył szczawniczanin Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz), zdecydowanie odskakując w klasyfikacji krajowym rywalom. Zawody w Krakowie pokazały, że konkurenci jeszcze się nie poddali. W dwóch rundach eliminacji na Kolnej - osobno liczone były sobotnie kwalifikacje, a osobno niedzielne finały - dwóch z nich znalazło się przed nim. Maciej Okręglak (Start Nowy Sącz) w kwalifikacjach był 2., później wygrał finał; z kolei sądeczanin Dariusz Popiela (Spójnia Warszawa) uplasował się na, odpowiednio, 1. i 2. miejscu. Polaczyk regaty ukończył na 3. pozycji, dzień wcześniej był 5.

Bardzo wyrównana walka spodziewana jest też w C-2, bo w mistrzostwach świata trzy nasze osady były w finale. Po zawodach w Krakowie układ sił się nie zmienił - dwukrotnie najlepsi okazali się olimpijczycy sprzed 4 lat: Piotr Szczepański i Marcin Pochwała (KKK Kraków). Za nimi znaleźli się, zarówno w sobotę, jak w i niedzielę, Filip i Andrzej Brzezińscy oraz Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak (wszyscy AZS AWF Kraków).

W C-1 nasz najlepszy zawodnik w poprzednim sezonie Grzegorz Hedwig (Start) wygrał kwalifikacje, ale finał mu nie wyszedł, uplasował się dopiero na 10. pozycji. Zwyciężył Portugalczyk Jose Carvalho przed Przemysławem Plewą (AZS AWF), który w eliminacjach był dopiero szósty z Polaków.

Wśród kobiet faworytką do olimpijskiego startu jest Natalia Pacierpnik (KKK), która wywalczyła dla kraju przepustkę do Rio. Wygrała kwalifikacje, a w finale zajęła 2. lokatę, musiała uznać wyższość Joanny Polaczyk-Mędoń (Zawisza), która dzień wcześniej była 3.

Do tej walki włączyć się jeszcze mogą juniorki, a największe szanse na to ma Klaudia Zwolińska (Start) - 2. i 3. w Krakowie.

Kolejną eliminacją będą zawody w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji - także dwa starty (23-24 kwietnia). Punktowane będą łącznie z zawodami w Krakowie, ale najsłabszy z tych czterech występów zostanie odrzucony.

Wyłoniona w ten sposób kadra (po trzy osady w każdej konkurencji) wybierze się na mistrzostwa Europy w Liptowskim Mikulaszu (13-15 maja).

Skład reprezentacji olimpijskiej zostanie potwierdzony po zawodach Bratislava Open (28-29 maja).

Krakowskie Slalomy - wyniki

Mężczyźni, K-1: 1. Maciej Okręglak (Start Nowy Sącz) 81,01 (w tym 0 pkt karnych), 2. Dariusz Popiela (Spójnia Warszawa) 81,64 (0), 3. Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) 81,83 (0).

C-1: 1. Jose Carvalho (Portugalia) 89,00 (0), 2. Przemysław Plewa (AZS AWF Kraków) 93,09 (0), 3. Przemysław Nowak 94,33 (0).

C-2: 1. Piotr Szczepański i Marcin Pochwała (KKK Kraków) 93,30 (0), 2. Andrzej Brzeziński i Filip Brzeziński (AZS AWF) 97,87 (2), 3. Grzegorz Majerczak i Michał Wiercioch (AZS AWF) 99,56 (4).

Kobiety, K-1: 1. Joanna Polaczyk-Mędoń (Zawisza Bydgoszcz) 94,21 (0), 2. Natalia Pacierpnik (KKK Kraków) 95,01 (0), 3. Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) 99,29 (2).

C-1: 1. Simona Macekova (Słowacja) 113,56 (0), 2. Aleksandra Stach (SMS Kraków) 114,73 (0), 3. Daria Szajdurowa (Rosja) 115,07 (2).