https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krwi w moczu nie można lekceważyć

Karolina Gawlik
Lek. Grzegorz Sulimka:  - W ostatnich latach obserwujemy ogromny postęp w diagnostyce oraz leczeniu chorób urologicznych
Lek. Grzegorz Sulimka: - W ostatnich latach obserwujemy ogromny postęp w diagnostyce oraz leczeniu chorób urologicznych Artur Gawle
O nowotworach nerki i pęcherza mówilek. med. Grzegorz Sulimka, ordynator Oddziału Urologii Szpitala Wojewódzkiegoim. Świętego Łukasza w Tarnowie

- Czy to prawda, że mężczyźni częściej zapadają na raka pęcherza moczowego niż kobiety?

- To prawda. Wiążemy to z czynnikami ryzyka: paleniem tytoniu i pracą w kontakcie z substancjami chemicznymi. Wspomnę, że w ostatnich latach obserwujemy ogromny postęp w diagnostyce i leczeniu chorób urologicznych, z których większość stanowią schorzenia onkologiczne. Oprócz najczęstszego nowotworu urologicznego, jakim jest rak prostaty, leczymy nowotwory nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i jąder.

- Z rakiem nerek też tak jest?

- Niestety, z rakiem nerki jest podobnie. Jest on na 9. miejscu zachorowalności wśród mężczyzn, a na 13. wśród kobiet.

- Który z tych nowotworów jest bardziej śmiertelny i częściej występujący?

- Zarówno rak pęcherza, jak i rak nerki w zaawansowanych przypadkach są chorobami śmiertelnymi. Dlatego tak istotna jest wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie. Jak już wspomniałem, wcześniej zdecydowanie częściej występującym nowotworem jest rak pęcherza moczowego.

- Dlaczego pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy raka pęcherza?

- Prawdopodobnie dlatego, że pierwszym objawem raka pęcherza moczowego jest bezbolesny - widoczny gołym okiem
- krwiomocz, który może samoistnie ustąpić. Nie wolno takiego objawu lekceważyć. Dopiero po wykluczeniu raka pęcherza moczowego można myśleć o innych przyczynach krwiomoczu. Rzadziej występują bóle w podbrzuszu, bolesne parcia i częstomocz. Objawy te mogą być słabo nasilone i pacjenci często je bagatelizują.

- Raka nerki też trudno wykryć...

- Niekoniecznie. Aktualnie zdecydowana większość guzów nerki wykrywana jest przypadkowo w trakcie badania USG. Ze względu na położenie nerek, guz może się rozwijać do bardzo dużych rozmiarów nie dając żadnych dolegliwości. Z tego powodu zachęcam do regularnych badań USG.

- Czy rak atakuje obie nerki?

- Jednoczesne pojawienie się raka w obu nerkach zdarza się bardzo rzadko. Obserwujemy takie przypadki u około 1 procenta pacjentów z tym schorzeniem.

- Przyczyny zachorowań na te nowotwory są podobne?

- Rak pęcherza moczowego w większości przypadków jest zależny od czynników zewnętrznych. Podkreślam tu z całą mocą fakt negatywnych skutków palenia papierosów. Jeżeli chodzi o raka nerki na czoło wysuwają się defekty genetyczne.

- Młodzi też chorują?

- Szczyt zachorowalności na oba nowotwory przypada pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Zdarzają się też pacjenci przed trzydziestką.

- Jak wygląda leczenie?

- Obydwa nowotwory leczy się operacyjnie. W związku z wczesnym wykryciem guza nerki o małych rozmiarach mamy możliwość usunięcia samego guza z pozostawieniem reszty nerki. W pozostałych przypadkach konieczne jest usunięcie całej nerki. Podobnie w przypadku raka pęcherza moczowego podstawą jest elektroresekcja guza drogą przezcewkową.

- Czy tak jak nerkę, można wyciąć pęcherz?

- Oczywiście. W pewnych przypadkach - aby pacjenta wyleczyć- konieczne jest usunięcie pęcherza moczowego wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi.

- Co go zastępuje?
- Problem odprowadzenia moczu jest zawsze istotny w trakcie rozmowy z pacjentem przed leczeniem radykalnym. Są różne metody wszczepiania moczowodów do jelita grubego czy wytworzenie zastępczego pęcherza jelitowego. Jednak najczęstszym rozwiązaniem jest wszczepienie moczowodów na skórę poprzez wstawkę z fragmentu jelita cienkiego tzw. operacja Brickera.

- Jak zatem zmniejszyć ryzyko zachorowania?

- Możemy je zmniejszyć poprzez higieniczny tryb życia. Przypominam raz jeszcze o szkodliwym wpływie palenia papierosów. Zachęcam też do regularnego, średnio raz na rok, wykonywania badań diagnostycznych - USG, PSA - i wizyt u urologa.

Szpital Świętego Łukasza i program przeciwnowotworowy

Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie realizuje program "Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce". Program realizowany jest przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Więcej na:
http://przechytrzycraka.lukasz.med.pl
http://profilaktykawmalopolsce.pl

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
e
Rak - Diagnostyka i leczenie bez narkotyków. Diagnoza przestrzeń informacyjna ICD (diagtor.com.ua) odbyła najbezpieczniejsza (używać tylko naturalnego płynu odżywczego), szybki i niezawodny (w całym ciele stłumione cały infekcji wirusowej przez 1-3 dni, a komórki nowotworowe przejść w stan normalny), The wygodne (dla konieczna jest diagnostyka pacjenta tylko do zdjęć, które mogą być przesyłane przez internet) i najtańsze technologii zintegrowanych Diagnostics (bez użycia drogiego sprzętu) oraz leczenia (bez chirurgii, promieniowanie i syntetycznych drogich leków), na raka.
Ermakov PP, profesor

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska