Sytuacja pracownika na rynku pracy

Czternaście tomów poetyckich, począwszy od debiutanckiego "Szukam słowa" do wierszy dotąd niepublikowanych, złożyło się na zbiór „Wiersze wszystkie”. Komentarzem opatrzył je wybitny znawca poezji Szymborskiej prof. Wojciech Ligęza. To pierwsza taka książka.
- Tom, który liczy sobie 800 stron gromadzi wszystkie wiersze ułożone chronologicznie od roku 1945 aż do 2011. Są to poezje, które ukazały się w tomach poetyckich, jak również teksty niepublikowane, dotychczas rozproszone, nieznane, które nie mają ostatecznego imprimatur autorki, często niedokończone, które będą smaczkiem dla badaczy twórczości Szymborskiej i jej fanów - mówi Monika Bartys, dyrektorka wydawnicza Wydawnictwa Znak, którego nakładem ukaże się zbiór.
Poetycki świat Szymborskiej – świat rzeczy drobnych, ułamków codzienności, ale i spraw uniwersalnych, wielkich pytań i wątpliwości – rozpisany na wiele precyzyjnych i sugestywnych utworów, utrwalonych jakby szeptem i przez to dobitnych. A w centrum – człowiek. Ja, ty, każdy i każda z nas. Cud, który nie tak dziwi, jak powinien.
Wisława Szymborska zadebiutowała 14 marca 1945 roku lirykiem „Szukam słowa”, który ukazał się na łamach „Walki”, dodatku do „Dziennika Polskiego”. Wiersze zebrane do debiutanckiego tomiku – drukowane w powojennej prasie, a które nie ukazały się przed czasami stalinizmu, zebrała w 2014 roku Joanna Szczęsna, rekonstruując planowany tom, który dostał tytuł „Czarna piosenka”. To on otwiera zbiór „Wierszy wszystkich”.
Książka, oprócz wierszy znanych i tłumaczonych na wiele języków świata, zawiera także te mniej znane utwory oraz inedita – spisane z rękopisów i maszynopisów.
„Te uzupełnienia kanonu są ciekawe, gdyż wskazują kierunki artystycznych poszukiwań , nieraz korygowane bądź poniechane, zapowiadają późniejsze świetne realizacje, odsłaniają pomyłki, wreszcie – pozwalają wejrzeć w krystalizowanie się dojrzałego warsztatu poetyckiego” – pisze w posłowiu Wojciech Ligęza. - „Pewność ręki artysty nie zostaje osiągnięta od razu, gdyż niepodlegające dyskusji mistrzostwo poprzedzone być musi mniej czy bardziej udanymi próbami. W przypadku Wisławy Szymborskiej, która nie przywiązywała się do każdego napisanego słowa i korzystała z dobrodziejstw kosza na śmieci ineditów pozostało niewiele”.
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w wielkopolskim Kórniku. Od 1929 roku poetka mieszkała w Krakowie. Jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatka Nagrody Nobla (1996). Jej wiersze przetłumaczono na czterdzieści języków. W 2011 roku została odznaczona Orderem Orła Białego. Zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie, pochowana została na cmentarzu Rakowickim.
Rok 2023 w Krakowie będzie przebiegał pod znakiem poezji Wisławy Szymborskiej, honorowej obywatelki miasta, artystki przez całe życie związanej z miastem i krakowskimi instytucjami kultury.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II