https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwiecień w Nowym Sączu i obrazki jak zimą? Przypominamy zdjęcia sprzed 13 lat

Alicja Fałek
Stanisław Śmierciak
Choć za oknami wiosna, to pierwszym dniom kwietnia nie zawsze towarzyszyło słońce i wysokie temperatury. Prawdziwość przysłowia „Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata” potwierdzają zdjęcia zrobione 6 kwietnia 2002 roku przez Stanisława Śmierciaka, długoletniego redaktora i fotoreportera „Gazety Krakowskiej”. Wówczas zima niespodziewanie przegoniła wiosnę.

Zimowy kwiecień 2002 roku w Nowym Sączu

W Nowym Sączu na początku kwietnia, choć nocą jeszcze zdarzają się miejscowe przymrozki, to w ciągu dnia robi się zdecydowanie cieplej i czuć wiosnę. W piątek, 4 kwietnia słupki termometrów w ciągu dnia wskazywały nawet 19 stopni Celsjusza. Niebieskie niebo i słońce wręcz zachęcały do przebywania na świeżym powietrzu.

Jednak taką istnie wiosenną pogodą nie zawsze można było się cieszyć. Przykładem może być 6 kwietnia 2002 roku kiedy to sypał obficie śnieg i dął silny wiatr. Słupki rtęci wskazywały wówczas od – 4 stopni do maksymalnej temperatury sięgającej 1,7 stopnia Celsjusza na plusie. Zimową scenerię w wiosennym czasie uchwycił na zdjęciach wieloletni redaktor i fotoreporter „Gazety Krakowskiej”, dziś już na emeryturze – Stanisław Śmierciak. Mimo zimna i padającego śniegu wybrał się na spacer po Nowym Sączu i na kilku kadrach uchwycił zaśnieżony Nowy Sącz.

Przysłowia na kwiecień

Zdjęcia Nowego Sącza w śniegu sprzed 13 lat potwierdzają prawdziwość ludowego przysłowia: „Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. To jeden z przykładów powiedzeń, które powstawały przez lata obserwowania cyklicznych zmian zachodzących w przyrodzie. Kolejne miesiące i pory roku, towarzyszące im zmiany pogodowe, były interpretowane przez ludzi, a wnioski przekazywane kolejnym pokoleniom. Dziś wiele z nich wciąż się sprawdza.

Powiedzenia związane z kwietniem:

  • Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata.

  • Jeśli w kwietniu pszczoły latają, to długie chłody się zapowiadają.

  • Kiedy w kwietniu słonko grzeje, wtedy chłop nie zubożeje.

  • Choć i w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje.

  • Jak przygrzeje słonko, przejdzie kwiecień łąką.

  • Ciepły kwiecień, mokry maj, będzie żytko jako gaj.

  • Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi.

  • Pogody kwietniowe - słoty majowe.

  • Gdyby w kwietniu nie padało, to owoców będzie mało.

  • Deszcze częste w kwietniu wróżą, że owoców będzie dużo.

Polecane

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska