MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwietny dywan zdobi rynek w Starym Sączu. Wstali przed świtem, żeby przygotować to cudo z okazji Bożego Ciała

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Kwietny dywan usypany w Starym Sączu na uroczystość Bożego Ciała ma 35 metrów długości
Kwietny dywan usypany w Starym Sączu na uroczystość Bożego Ciała ma 35 metrów długości UG Stary Sącz
Już po raz drugi starosądeczanie pod wodzą siostry Alicji z parafii św. Elżbiety na rynku usypali dywan z kwiatów. Ma on 35 metrów i przywołuje różne religijne znaki. Dywany kwiatowe układane z okazji Bożego Ciała to tradycja w wielu częściach kraju.

Kwietny dywan po raz drugi w Starym Sączu

Wstali przed świtem, by prace rozpocząć o godz. 5 rano. Grupa parafian ze św. Elżbiety pod kierunkiem siostry Alicji ułożyła liczący 35 metrów dywan kwiatowy. Prace ruszyły nad ranem, by udało się je dokończyć przed zaplanowaną na godz. 10 mszę świętą przy ołtarzu polowym na rynku w Starym Sączu. Nabożeństwo odprawione zostanie z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwanej popularnie Bożym Ciałem. Po mszy świętej wierni przejdą w procesji ulicami miasta do kościoła Bożego Miłosierdzia na Osiedlu Słonecznym.

Kwietny dywan w Starym Sączu został ułożony po raz drugi. Nie wykluczone, że także tutaj stanie się on jedną z tradycji Bożego Ciała.

Kwietne dywany na liście UNESCO

W Polsce tradycja układania dywanów kwiatowych z okazji Bożego Ciała jest kultywowana od lat. Są miejsca, gdzie posiada ona bogatą, ponad 200-letnią historię. Do tych najbardziej znanych należą kilometrowe dywany w Spycimierzu w województwie łódzkim. Usypywane z tysięcy kwiatów na procesję Bożego Ciała dywany nawiązują do tradycji średniowiecznej, kiedy to królewskie ogrody przekazywały na rzecz Kościoła kwiaty, które miały posłużyć do przyozdobienia katedr dla uświetnienia uroczystości.

Tradycja układania dywanów kwietnych w Spycimierzu w 2018 roku została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dwa lata później na tę samą listę trafiła również ta tradycja ale kultywowana w miejscowościach województwa opolskiego - Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. W 2021 r. tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała w Polsce została wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska