https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laboratorium Miasta Światła. Co dalej z jednym z flagowych pomysłów na promocję Gorlic? Burmistrz zapewnia, że ma dobre wieści w tej sprawie

Halina Gajda
Wizualizacja z koncepcji/UM Gorlice
Laboratorium Światła to jeden z tych gorlickich projektów, którego ogłoszenie wzbudziło sporo dyskusji. Nawet nie chodzi o krytykę, choć i ona się zdarzała, ale o cały pomysł. Przypomnijmy, że na bazie jednej z kamienic w rynku ma powstać coś na kształt multimedialnego muzeum opowiadającego o historii związanej z wydobyciem ropy naftowej oraz postaci Ignacego Łukasiewicza.

Kamienica, która miałaby być siedzibą Laboratorium, stoi dzisiaj pusta. Kilka lat temu była dachem nad głową dla Młodzieżowego Domu Kultury, mieściła też kilka mieszkań, działała tam kultowa w mieście składnica harcerska oraz Raj Dziecka. Dwie, trzy dekady temu, każdy zuch wiedział, gdzie kupić mundurek czy chustę. Już w XXI stuleciu MDK przeniósł się do nowej siedziby, ale składnica, choć w bardziej sportowej wersji, wciąż działała. Po sąsiedzku ze sklepem odzieżowym. Mieszkania natomiast stopniowo się wyludniały, a w Raju Dziecka otwierały się różne biznesy. Budynek miał, zresztą nadal ma, pewną cechę wyróżniającą, a mianowicie balkony, które podtrzymuje… drewniane rusztowanie. Po adaptacji budynku ma się tam znaleźć miejsce dla nowoczesnej historycznej ekspozycji.

Łukasiewicz w roli przewodnika po Laboratorium Światła

Koncepcja miejsca ujrzała światło dzienne ponad rok temu. Głównym bohaterem wystawy stałej miałby być nie kto inny, jak Ignacy Łukasiewicz. Rozświetlona klatka schodowa poprowadzi gości na pierwsze piętro z wystawą stałą oraz drugie piętro, gdzie będą ulokowane nowoczesne sale warsztatowe w stylistyce laboratorium. I tutaj cytat z koncepcji.
- Wystawa będzie miała charakter maksymalnie interakcyjny, angażujący zwiedzających w poznawanie i doświadczanie fizycznych zasad rządzących światem, mechanizmów najważniejszych wynalazków z historii i teraźniejszości oraz metod naukowych, które pozwoliły doprowadzić do ważnych odkryć. Goście muzeum sami wcielą się w rolę alchemików, naukowców i innowatorów – proponują autorzy.

Zielone światło od konserwatora zabytków

Po wielu miesiącach technicznych uzgodnień udało się w końcu udało się w końcu wszystkie je dopracować. Co dalej?

- Mamy pozytywne wiadomości – mówi Rafał Kukla, burmistrz miasta. - Otóż, udało nam się uzgodnić bieżącą koncepcję Laboratorium z konserwatorem zabytków. Projektanci na bazie tej koncepcji przygotowują już ostateczną dokumentację projektową, która będzie w najbliższych tygodniach złożona w celu uzyskania pozwolenia na budowę – zapowiada.

Dodaje też, że wniosek będzie można wykorzystać do ubiegania się o środki zewnętrzne potrzebne na realizację zadania.

Dzieje się w Gorlickiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska