Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ławeczka" Gelmana wchodzi do muzeum na Rynku

Rafał Stanowski
Karolina Chapko, Marcel Wiercichowski oraz sala muzeum
Karolina Chapko, Marcel Wiercichowski oraz sala muzeum piotr kubic w muzeum narodowym
W krakowskim Teatrze Bagatela zobaczymy inscenizację "Ławeczki" Aleksandra Gelmana. Choć tekst ten wystawiano w Polsce już 24 razy, spektakl będzie wyjątkowy. Choćby dlatego, że w czasie gali premierowej zostanie zagrany w sali Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, czyli oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na scenie pojawią się dwie pary aktorów. W czasie premiery w Sukiennicach zagrają Magdalena Walach i Sławomir Maciejewski. Natomiast na Scenie Sarego 7, gdzie spektakl będzie stale pokazywany, wystąpią również wschodząca gwiazda Karolina Chapko oraz Marcel Wiercichowski.

W jaki sposób spektakl znalazł się w muzeum? - Postanowiłem zmienić miejsce akcji na galerię sztuki, pomyślałem sobie, że ludzie, którzy pragną miłości, mogą się spotkać także tutaj - mówi reżyser Ingmar Villqist.

Pierwotnie muzeum miało powstać tylko na scenie teatralnej. Henryk Jacek Schoen, dyrektor Bagateli, rzucił jednak pomysł, by zagrać przedstawienie w autentycznej scenerii. - Dzięki temu znalazłem się w Sukiennicach, gdzie spędziłem wiele czasu, pracując jako kurator wystaw - dodaje Villqist. I wyjaśnia, że to niezwykle prawdziwy tekst o poszukiwaniu miłości.
- W muzeum gra się wyjątkowo, to miejsce z niezwykłą oprawą - mówi Magdalena Walach. - Chcieliśmy opowiedzieć ludzką historię, to skondensowana analiza związku dwojga ludzi.

- To moje pierwsze sceniczne spotkanie z "Ławeczką" - mówi pochodząca z Nowego Sącza Karolina Chapko. - Gdy dostałam propozycję, byłam w siódmym niebie, to mój pierwszy tak duży występ w teatrze.

Potem przyszedł jednak kubeł zimnej wody. - Zostałam obsadzona wbrew tradycji, ta postać została zapisana dla nieco starszej dziewczyny - mówi aktorka. - Popracowałam jednak nad moją rolą i okazało się, że może ona pasować także do kogoś młodszego.

Co ciekawe, obsady nie są stałe, ale będą się ze sobą wymieniać aktorami. - Na początku prób miksowaliśmy się, reżyser nas obserwował, a potem wybrał, kto z kim wystąpi w czasie premiery - opowiada Chapko. - Wyszły nam dwa zupełnie różne spektakle, dlatego zapraszam na obie premiery. Od listopada mamy się także wymieniać składami aktorskimi. To będzie bardzo ciekawe.

Premiera na Scenie Sarego 7 - 18 października, gala w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach - dwa dni później.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska