Reprezentacja Polski uczestniczy w lekkoatletycznym czempionacie Starego Kontynentu od jego pierwszej edycji, która odbyła się we wrześniu 1934 roku na stadionie im. Mussoliniego we włoskim Turynie.
Pierwszy medal dla Polski na mistrzostwach Europy - srebrny - zdobył właśnie na tej imprezie Janusz Kusociński w biegu na 5000 metrów. Pierwszą w historii złotą medalistką wśród kobiet była natomiast Stanisława Walasiewicz, która w 1938 roku (Wiedeń) wygrała biegi tak na 100, jak i na 200 metrów. Oszczepnik Janusz Sidło wygrywając mistrzostwa Europy w 1954 roku (Berno) został z kolei pierwszym Polakiem, który wygrał rywalizację na Starym Kontynencie.
Dotychczas najwięcej medali w historii dla Polski wywalczyła Irena Szewińska, która ma na koncie dziesięć krążków (5 złotych - 1 srebrny - 4 brązowe).
Najwięcej medal reprezentanci Polski zdobyli w 1966 roku na mistrzostwach w Budapeszcie - ze stolicy Węgier Polacy wrócili z piętnastoma medalami. Najwięcej złotych medal zdobyto w 1958 roku w Sztokholmie - osiem.
W sumie, „biało-czerwoni” wywalczyli w historii lekkoatletycznych ME 166 medali, w tym 54 złote, 52 srebrne i 60 brązowych, co daje nam 6. miejsce w klasyfikacji wszech czasów (włączając ZSRR i NRD)!
Kto i dlaczego?
W składzie naszej reprezentacji na Monachium, dokąd wracają mistrzostwa Europy na 20 latach, nie zabrakło medalistów zakończonych przed dwoma tygodniami mistrzostw świata w Eugene. Do bawarskiej metropolii wybierają się zatem młociarze - Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Na trasie chodu zobaczymy Katarzynę Zdziebło - tym razem zawodniczka mieleckiej Stali wystartuje tylko na krótszym dystansie, 20 km, na którym ma drugi wynik w Europie (1:27:31) za Rosjanką Elwirą Czepariewą, której kraj nie został dopuszczony do startu.
Po znakomitym występie na 400 metrów i uzyskaniu - jako druga Polka w historii - czasu poniżej 50 sekund (49.86)z apetytem na indywidualny sukces pojedzie zapewne Natalia Kaczmarek (szybciej biegała tylko Holenderka Femke Bol - 49.75
W roli świeżo upieczonej rekordzistki Europy U23 w biegu na 100 metrów przez płotki wystartuje Pia Skrzyszowska. Podczas niedawnego mityngu Diamentowej Lidze - „Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej” na Stadionie Śląskim w Chorzowie, 21-letnia warszawianka dwukrotnie poprawiała nie tylko rekord życiowy, ale i młodzieżowy rekord Starego Kontynentu, który od 1972 roku (nomen omen również na „Olympiastadion, München”) należał do pani z NRD, Anneliese Ehrhardt i wynosił 12.59. Najpierw Polka uzyskała 12.58, a w finale 12.51!
W tym sezonie szybciej w Europie biegała tylko doświadczona Brytyjka Cindy Sember (12.50)
Wielcy nieobecni
Niestety, kilka szans medalowych uciekło nam jeszcze przed startem zawodów, bowiem z powodu problemów zdrowotnych w kadrze zabrakło mega gwiazdy rzutu młotem Anity Włodarczyk, oszczepniczki Marii Andrejczyk czy chodziarza Dawida Tomali. Eksportowi milerzy - Adam Kszczot i Marcin Lewandowski zakończyli kariery.
Kilkoro z naszych reprezentantów chciałoby się zrehabilitować za nieudany występ w Eugene, jak „Aniołki Matusińskiego” czyli sztafeta 4x400 metrów pań kobiet, Malwina Kopron (rzut młotem), Patryk Dobek (800 metrów), Piotr Lisek (skok o tyczce), Michał Haratyk czy Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą).
