Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

,,Leśne Kreacje" - czyli młodzi z Łukowicy w trosce o czyste środowisko

Krystyna Trzupek
Krystyna Trzupek
Archiwum prywatne
23 października, w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowicy grupa młodzieży zakończyła realizację ciekawej inicjatywy przyrodniczej, zatytułowanej „Leśne Kreacje”. Efekty ich pracy można zobaczyć na wystawie, zorganizowanej na boisku sportowym przy Gminnym Ośrodku Kultury.

FLESZ - Strategia walki z COVID-19: “Wersja 3.0”

To działanie podjęte zostało w ramach modułu Laboratorium "Klimat na przyrodę", realizowanego w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 Małopolska.

Program Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 Małopolska jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury, jako regionalna edycja ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura oraz dzięki środkom z budżetu Województwa Małopolskiego.

Jak podkreśla Elżbieta Rusnak, koordynator projektu, „Leśne Kreacje” ukierunkowane były na doświadczanie lasu. Nie tylko jako miejsca odpoczynku, ale przede wszystkim doświadczanie jego atmosfery, różnorodności formy i struktury, w której każdy element przyrody może stać się ciekawym i intrygującym eksponatem. Twórcze działania w przestrzeni leśnej stały się impulsem do zwrócenia uwagi lokalnej społeczności na problem zaśmiecenia lasów.

Podczas realizacji warsztatów leśnych młodzież zebrała sporą ilość śmieci, które porzucone zostały przy ścieżce wiodącej na szczyt góry. Niechlubne znalezisko znalazło się na ekspozycji, podsumowującej inicjatywę przyrodniczą, by pokazać skalę problemu zaśmiecania lasów. Zebrane śmieci stały się także inspiracją do stworzenia atLASU OSOBLIWOŚCI, gdzie każdy „nowo odkryty” gatunek ma swoją charakterystykę wraz z opisem jego wpływu na środowisko.

Ma to uświadomić odbiorcom, że każda butelka, woreczek foliowy czy opakowanie po batoniku porzucone w lesie nie są niewinnym odpadem, który samoistnie zniknie, ale staje się realnym zagrożeniem. Czy akcja #leśneporządki znajdzie odzew w lokalnym środowisku? Tego jeszcze nie wiemy. Ale budujące jest to, że młodzi ludzie widzą i sygnalizują potrzebę zadbania o dobrostan natury. Nie odkładają działań na potem, nie oglądają się na innych, tylko podejmują działania tu i teraz, bo czas na ratowanie środowiska coraz bardziej się kurczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska