W czerwcu 1924 roku Prezydent RP Stanisław Wojciechowski powołał do życia administrację Lasów Państwowych, której powierzył gospodarowanie majątkiem w lasach Skarbu Państwa. Od tego wydarzenia mija sto lat, a pierwsze z zaplanowanych na ten i przyszły rok wydarzeń związanych z obchodami tego święta odbyło się w Starym Sączu.
Uroczystości rozpoczęły się odprawą w sercu miasta. Wzięło w niej udział około 500 leśników, którzy przyjechali z najdalszych zakątków Polski, aby wspólnie zainaugurować jubileusz.
- To wielkie wydarzenie i wielkie święto dla leśników. W Polskich lasach pracuje ich około 26 tysięcy. Z przemysłem towarzyszącym to praca dla około pół miliona osób, a lasy i przemysł drzewny to osiem procent PKB. Dlatego z wielkim przejęciem podchodzimy do tego tematu. Lasy to wielkie dobro i własność całego społeczeństwa - przyznaje Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
.

Jak dodaje, w ostatnich latach Lasy Państwowe bardzo się zmieniły, a od 1945 roku, kiedy odbyła się inwentaryzacja lesistość kraju wzrosła i jest to owocem pracy pokoleń leśników, a ciągle chętnych do wykonywania tego zawodu nie brakuje. W naszym kraju funkcjonuje jedenaście techników i trzy szkoły wyższe kształcące przyszłych leśników, które przyciągają rzesze chętnych. Przed nimi stoi jednak wiele wyzwań.
- Współcześni leśnicy mają ważne zadanie. Muszą zachować to dziedzictwo, które przez 100 lat było budowane. Mamy też duże oczekiwania społeczne, aby lasy były ogólnodostępne i atrakcyjne. Ważna jest też ochrona bioróżnorodności. Przed leśnikami jest jednak również wiele zagrożeń wynikających z regulacji unijnych, które zakładają bezpośredni wpływ urzędników Brukseli na zarządzanie tymi zasobami przyrodniczymi. To rodzi nasz sprzeciw - powiedział dla „Gazety Krakowskiej” Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa.
Jak dodał, Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie osiemdziesiąt procent lasów jest własnością Skarbu Państwa. To ewenement bo w większości krajów lasy są prywatne co ogranicza do nich dostęp. Na gruntach lasów państwowych znajduje się tez osiemdziesiąt procent różnych form ochrony przyrody, ale i połowa Natury 2000. - O to wszystko dbają polscy leśnicy. Przez te 100 lat nie utraciliśmy żadnego gatunku, a nawet leśnicy wzbogacili te zasoby- dodał Siarka.

W wydarzeniu wziął również udział Paweł Szczygieł – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Jak podkreślił, lasów w naszym kraju przybywa, a leśnicy dokładają wszelkich starań, aby być bliżej ludzi.
- Wspieramy samorządy, kluby sportowe czy koła gospodyń wiejskich i instytucje kultury. Powstaje też infrastruktura dla turystów, którą nieodpłatnie udostępniamy, aby las cieszył społeczeństwo i można było tam odpocząć - mówił.
Po spotkaniu na starosądeckim rynku wszyscy zgromadzeni udali się na mszę świętą na starosądeckich błoniach, a potem również w Starym Sączu odbyła się Krajowa Narada Leśników. Na wieczór zaplanowano również występ zespołu Mała Armia Janosika przy Ołtarzu Papieskim.

- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
