W najbliższych tygodniach kontynuowane będą prace związane z zasilaniem obiektów w energię elektryczną, uruchomieniem węzłów technologicznych w kompleksie przeróbczym, a także budową basztowej wieży szybowej oraz budynków i infrastruktury nadszybia szybu „Janina VI”.
Istotną częścią inwestycji jest modernizacja Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, m.in. ciągów technologicznych, infrastruktury kolejowej oraz załadunku i sprzedaży.
- Zakończenie budowy poziomu 800 metrów w Zakładzie Górniczym Janina, przewidziana jest na trzeci kwartał 2021 roku – informuje Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie. - Natomiast już w grudniu tego roku, planujemy uruchomienie pierwszej ściany z wykorzystaniem pierwszej części poziomu 800 metrów - dodaje.
ZG Janina posiada złoża węgla energetycznego szacowane na 2,1 mld ton. Inwestycja pozwoli m.in. na zwiększenie wydobycia i bezpieczeństwa. Korzyścią dla pracowników będzie poprawa warunków mikroklimatycznych na stanowiskach pracy oraz znaczne skrócenie czasu dotarcia do nich.
Uruchomienie górniczego wyciągu szybowego szybu „Janina VI” w połowie 2020 roku, umożliwi opuszczanie na dół elementów wielkogabarytowych, co znacznie przyspieszy prace. Dzięki inwestycji skrócone zostaną drogi dla transportów i dojścia pracowników do przodków.
- We wszystkich zakładach górniczych Tauron Wydobycie, trwa obecnie program inwestycyjny prowadzący do sukcesywnej poprawy ich efektywności i wydajności – mówi Zdzisław Filip. - Nasze działania ukierunkowane są na rozwój zakładów oraz zabezpieczenie węgla dla Grupy Tauron na najbliższe kilkadziesiąt lat – dodaje.
Wartość całego programu inwestycyjnego Tauron Wydobycie na lata 2016-2020 wynosi 1,3 mld zł.
W ramach tego programu w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, budowany jest również Szyb Grzegorz. Z kolei w Zakładzie Górniczym Brzeszcze, prowadzony jest program ukierunkowany na kompleksowe unowocześnienie kopalni oraz zapewnienie stabilnej działalności produkcyjnej.
WIDEO: Barometr Bartusia. Czy coś grozi firmom z Małopolski?
