Wniosek gminy Libiąż został oceniony bardzo wysoko i uplasował się na 8 pozycji w Małopolsce. W ramach konkursu na rewitalizację małych i średnich miast złożono aż 92 wnioski, z czego tylko 28 rozpatrzono pozytywnie. Libiąż to jedyna gmina w powiecie chrzanowskim, która otrzymała pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
- Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ale wynika ono z naszej ciężkiej pracy, jaką wykonaliśmy przy przygotowaniu naszego projektu - mówi Jacek Latko, burmistrz Libiąża.
Całkowity koszt rewitalizacji to 7,3 mln zł.
Poprawa jakości życia
Inwestycje realizowane w ramach rewitalizacji zlokalizowane są wzdłuż głównych ulic miasta: Piłsudskiego, 1 Maja i Górniczej, czyli od dworca PKP do kopalni „Janina”. Mają one za zadanie nie tylko poprawę estetyki miasta, ale przede wszystkim podniesie jakość życia mieszkańców, a w szczególności rodzin z dziećmi, seniorów i niepełnosprawnych. Ci najbardziej docenią powstanie oddziału integracyjnego przedszkola, domu seniora i miejsca do prowadzenia warsztatów terapii zajęciowej.
- Realizacja wyżej wymienionych zadań stanowi w dużej mierze odpowiedź na zgłaszane potrzeby różnych grup społecznych - podkreśla burmistrz.
Z efektów przeprowadzonego projektu skorzystają także mieszkańcy okolicznych miejscowości i turyści. Przebudowana zostanie zajezdnia autobusowa, natomiast turystów witać będzie pomnik szybu, nawiązujący do górniczych tradycji miasta.
Letnią atrakcją ma być Miejski Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy z wyremontowanym odkrytymi basenami, wodnym placem zabaw i miasteczkiem rowerowym.
Rozwój przedsiębiorczości
Zadania wykonane w ramach rewitalizacji, a przede wszystkim inwestycje realizowane z budżetu gminy wpływają także pozytywnie na poprawę warunków do prowadzenia i rozwoju lokalnych firm. We wtorek Jacek Latko spotkał się z libiąskimi przedsiębiorcami, by opowiedzieć im o planach gminy na najbliższy rok.
- Ten rok pod względem inwestycji jest rekordowy. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych zostanie na remont dróg, co powinni docenić także przedsiębiorcy. Największą inwestycją będzie budowa ronda przy poczcie - mówi Jacek Latko.
Przedsiębiorcy zauważają i doceniają zachodzące w mieście zmiany i panujący tu pozytywny klimat dla biznesu. Restauratorzy chwalą sobie zmiany w centrum, wyremontowane ulice, chodniki i nowe latarnie.
- Estetyka miasta to dla gości z zewnątrz również zachęta do odwiedzenia restauracji i zatrzymania się na nocleg. Dzięki dofinansowaniu dobudowałem nową salę restauracyjną, a cały obiekt starałem się wkomponowywać w wygląd miasta - mówi Sebastian Urbański, właściciel restauracji Nata w Libiążu.
Działania gminy chwali także kierownictwo Chrzanowskiej Izby Gospodarczej. Wiceprezes Dominik Kotela był pod wrażeniem wysokiego wskaźnika inwestycyjnego. Zwrócił także uwagę na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska. Gmina walczy ze smogiem i rozwija sieć kanalizacji. W tym roku rozpocznie się jej budowa w Żarkach.
- Podpięcie do sieci wszystkich mieszkańców zajmie kilka lat. Nie trzeba będzie jednak budować nowej oczyszczalni - dodaje burmistrz.
Rewitalizacja. Planowane zadania w gminie Libiąż
1. Przebudowa budynku dworca kolejowego PKP w celu przystosowania go do potrzeb osób starszych i stworzenie Dziennego Domu Pobytu dla osób starszych.
2. Adaptacja skrzydła budynku Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu na potrzeby przedszkola z oddziałami integracyjnymi.
3. Modernizacja budynku i zagospodarowanie terenu przy ul. Piłsudskiego 4 w Libiążu wykorzystywanego przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej.
4. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w rejonie skrzyżowania ulic: 1 Maja, Chrzanowskiej i Oświęcimskiej w Libiążu - przebudowa zajezdni autobusowej w okolicy ronda „Uśmiechu”.
5. Kompleksowa modernizacja MORS przy ul. Piłsudskiego w Libiążu na cele wypoczynku rodzinnego.
6. Zagospodarowanie terenu wokół budynku komunalnego przy ul. Gen. Andersa 9 w Libiążu na cele wypoczynku rodzinnego.
Autor: Sławomir Bromboszcz
ZOBACZ KONIECZNIE:
