Tauron Wydobycie rok 2017 zakończył z 211 mln zł na minusie, a rok później kwota ta przekroczyła barierę 1 mld zł. Stąd informacje o sprzedaży zakładu w Libiążu, który miałby trafić w ręce innej spółki Skarbu Państwa, tj. Węglokoksu. To pozwoliłoby Tauronowi pokryć stratę z nawiązką.
- Delegacja Węglokoksu odwiedziła kopalnię. Nie znam jednak szczegółów tej wizyty. Chcę spotkać się ze Zdzisławem Filipem, prezesem zarządu Tauronu Wydobycie, by dowiedzieć się, jakie spółka ma plany - mówi Jacek Latko, burmistrz Libiąża i były górnik.
W Libiążu doskonale pamiętają początek XXI wieku, gdy branża górnicza przeżywała kryzys. Zamknięta została wówczas kopalnia „Siersza” w Trzebini i takie widmo wisiało również nad „Janiną”.
- Walczyliśmy o kopalnię oraz miejsca pracy i teraz też zrobimy wszystko, by dalej istniała - podkreśla Jacek Latko.
Kopalnia „Janina” zatrudnia 2,3 tys. osób i posiada największe w Polsce złoża węgla kamiennego, szacowane na 2,1 mld ton. Ostatnie lata pod względem wydobycia nie były jednak udane. W ub. roku wydobyto zaledwie 1,4 mln ton węgla. - Zabrakło górniczego szczęścia . Pojawiły się problemy z rozruchem ściany. Teraz jest lepiej - mówi Jacek Latko.
Kopalnia w 2017 r. również miała problemy z wydobyciem za sprawą wstrząsów. Musiała wstrzymać fedrowanie i później prowadzić eksploatację złoża zgodnie z zaleceniami Wyższego Urzędu Górniczego, co także miało negatywny wpływ na wielkość wydobycia.
Zapytaliśmy właściciela kopalni „Janina” o plany dotyczące jej sprzedaży. - W związku z pracami nad aktualizacją strategii grupy Tauron nie komentujemy tego rodzaju doniesień medialnych - przekazał Daniel Iwan, rzecznik prasowy Tauron Wydobycie.
Podkreślił, że segment „wydobycie” jest integralną częścią grupy Tauron i zapewnia dla jej elektrowni i elektrociepłowni stabilne dostawy paliwa węglowego o odpowiednio wysokiej jakości. - We wszystkich zakładach górniczych Tauron Wydobycie, w tym również w ZG Janina, trwa obecnie program inwestycyjny prowadzący do sukcesywnej poprawy ich efektywności i wydajności - podkreśla Zdzisław Filip.
I dodaje, że podejmowane działania ukierunkowane są na rozwój zakładów górniczych oraz zabezpieczenie węgla dla grupy Tauron na najbliższe kilkadziesiąt lat, w tym dla nowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie.
FLESZ - życie w europarlamencie. Ile zarabiają i jak żyją europosłowie?
