FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

Decyzję o przeprowadzeniu remont hotelu Siwy Brzeg w Limanowej podjęto została po nieudanej próbie sprzedaży. Zgodnie z planem budynek zmieni się nie tylko wewnątrz. Odmieniony zostanie również jego wygląd zewnętrzny - zostanie dostosowany do nowoczesnych standardów i razem z wyremontowanym budynkiem Limanowskiego Domu Kultury ma tworzyć spójną całość pod względem wizualnym. O środki na ten cel samorząd ubiega się w ramach programu Polski Ład.
- Jednym z ważnych przedsięwzięć inwestycyjnych jakie planuje się do realizacji dzięki środkom pochodzącym z rządowego programu jest przebudowa i rozbudowa zaplecza Limanowskiego Domu Kultury, gdzie powstałby Ogólnopolski Ośrodek Szkoleń Animatorów Kultury Regionalnej. Na wykonanie tej inwestycji miasto stara się o kwotę 5 mln zł, przy udziale środków własnych w kwocie 1 mln zł- informuje gmina.
Przypomnijmy, że Hotel Siwy Brzeg to kultowe miejsce na mapie Limanowej, które wraz z działką przy ul. Bronisława Czecha jest własnością miasta. Przed laty przekazany został w użytkowanie na rzecz Limanowskiego Domu Kultury. W budynku od 1979 roku przeprowadzano wyłącznie doraźne remonty. Nie spełniał już wymogów przepisów pożarowych i nie był też dochodowy. W związku z tym został on zamknięty i zwolniono pracowników. Miasto podjęło wówczas próbę sprzedania obiektu.
- Hotelu nie udało się sprzedać, bo nie było chętnych. W budynku jest sporo do zrobienia, a mógł pomieścić niewiele gości. Przystępując do prac mamy zamiar wykorzystać niektóre elementy z opracowania przygotowanego jeszcze przed wystawieniem budynku na sprzedaż, ale chcemy tam wprowadzić również swoje modyfikacje. Chcielibyśmy, aby budynek wyglądał nowocześnie, a jego elewacja swoim wyglądem dostosowana będzie do wyglądu Limanowskiego Domu Kultury - mówi wiceburmistrz Limanowej Wacław Zoń.
Są również plany, aby odkopać część podpiwniczeń. Chodzi przede wszystkim o to, aby pod budynkiem powstał parking podziemny oraz recepcja. Dzięki niej hotel będzie mógł zagospodarować pozostałe piętra na pokoje hotelowe, których mogłoby wtedy być więcej, a dzięki temu oferta byłaby bardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów.
- Wcześniej było tam na tyle mało miejsca, że nie mogły tam nocować nawet większe wycieczki. Teraz cały parter zostanie przeorganizowany tak, aby powstały tam miejsca noclegowe. Chcielibyśmy, żeby w obiekcie było ich łącznie około 60. Przebudowę hotelu chcemy ograniczyć do istniejącej bryły, z korektą. Te elementy muszą być zawarte w nowym projekcie. Oczywiście, część opracowań z poprzedniego możemy wykorzystać. Ale tylko część- dodaje Zoń
Przy realizacji inwestycji będą korzystać z dokumentów przygotowanych jeszcze przed wystawieniem obiektu na sprzedaż, który miał przejąć potencjalny nabywca. Samorząd ma zamiar zrealizować między innymi zaproponowany w tym dokumencie planu instalacji.
Potrzebny będzie jednak nowy projekt budowlany i opinie specjalistów, w tym opinia mykologiczna i geologiczną.
- Sezon na grzyby trwa. Pani Marta z Muszyny pokazała swoje zbiory
- Pięciogwiazdkowy hotel w słynnym uzdrowisku będzie gotowy w przyszłym roku!
- Sławy w Nowym Sączu. Był Jarosław Kaczyński, teraz pojawił się Jaś Fasola z misiem
- Odpust w sądeckiej bazylice znów przyciągnął tłumy wiernych
- Gmach Instytutu Ekonomicznego powstaje w ekspresowym tempie. Zobaczcie sami