Limanowa. Oświadczenie kuratora oświaty w sprawie skandalicznej prezentacji księdza. Sprawa zostaje "zamknięta" [ZDJĘCIA]

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty zamyka sprawę kontrowersyjne prezentacji księdza, zaznacza że do kuratorium nie wpłynęła w tym temacie żadna skarga Małopolski Kurator Oświaty
Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty wydała oświadczenie w sprawie treści prezentacji, którą limanowski katecheta przesłał licealistom z I LO w Limanowej. Sprawę uznała za zamkniętą, wskazują na wyjaśnienie, które ksiądz przesłał uczniom. Katecheta napisał w nim, że "podane metody leczenia homoseksualizmu były ukazane w ujęciu historycznym, a nie dotyczyły czasów współczesnych", jednak w żaden sposób nie było to zaznaczono w prezentacji. Nowak uznała, że niewłaściwym i przykrym jest, że nie doszło do dyskusji księdza z uczniami i że to, co można było wyjaśnić w rozmowie, przeniosło się na medialną arenę.

FLESZ - Nastolatkowie będą szczepieni na COVID-19?

Barbara Nowak zamyka sprawę prezentacji katechety

W oświadczeniu Małopolski Kurator Oświaty wskazuje, że do kuratorium nie wpłynęła żadna skarga dotycząc prezentacji, a temat stał się na tyle medialny, że Barbara Nowak postanowiła to wyjaśnić. Przypomnijmy, że limanowski katecheta przygotował dla uczniów prezentację, w której m.in. wskazywał, że homoseksualizm to choroba a metodą leczenia są np. elektrowstrząsy czy wycinanie narządów rozrodczych. W sprawie do dyrektor liceum interweniował Jakub Bocheński, działacz sądeckiej Lewicy Katecheta wysłał uczniom I LO prezentacje w ramach lekcji religii: homoseksualizm to choroba, leczeniem-elektrowstrząsy Ksiądz przesłał wyjaśnienia, w których przeprosił "osoby, które mogły poczuć się dotknięte treściami zawartymi w prezentacji". Napisał także, że "jako człowiek wierzący i ksiądz katolicki szanuje każdego człowieka niezależnie od jego orientacji seksualnej".

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo aby zobaczyć slajdy prezentacji - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zbulwersowani uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej, którzy nie zgadzali się z treściami zawartymi w materiałach przesłanych przez księdza domagali się publicznego potępienia i reakcji ze strony władz szkoły, w tym celu absolwenci szkoły postanowili zebrać podpisy pod petycją. Poseł Edward Siarka stanął w obronie księdza, wskazują że kapłan jest wierny nauce Kościoła. Oburzająca lekcja religii. Absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego domagają się publicznego potępienia skandalicznych treści

Oświadczenie Małopolskiego Kuratora Oświaty

Poniżej pełna treść oświadczenia:

,,W związku z medialnymi doniesieniami w sprawie prezentacji przekazanej przez księdza katechetę pt. „Czystość…Czy to w ogóle jest możliwe?” na lekcji religii w Liceum Ogólnokształcącym w Limanowej dla uczniów klas maturalnych, Małopolski Kurator Oświaty oświadcza, co następuje.

Do Kuratorium Oświaty nie wpłynęła żadna skarga na zaprezentowane treści prezentacji. Mając jednak na względzie informacje pojawiające się w mediach, Małopolski Kurator Oświaty podjęła decyzję o zbadaniu sprawy. Ustalono, że osoba bądź osoby, które nie zgadzały się z treścią jednego czy dwóch slajdów z obszernej prezentacji nie zgłosiły tego faktu katechecie ani dyr. Liceum, tym samym nie pozwoliły na stosowne wyjaśnienia. Małopolski Kurator Oświaty zapoznała się z obszerną prezentacją wysłaną uczniom klas maturalnych, a także z wiadomością skierowaną do uczniów od księdza katechety w reakcji na informacje medialne. Wyjaśnił w niej, że nie było jego zamiarem urażenie uczuć kogokolwiek, a jedynie zaprezentowanie stanowiska Kościoła katolickiego co do przestrzegania VI i IX przykazania Dekalogu. Równocześnie przyznał, że błędem było pozostawienie bez komentarza treści traktujących o homoseksualizmie, przede wszystkim takich, że podane metody leczenia homoseksualizmu były ukazane w ujęciu historycznym, a nie dotyczyły czasów współczesnych.

W ocenie Małopolskiego Kuratora Oświaty niewłaściwym i przykrym jest, że nie doszło do dyskusji księdza z uczniami i że to, co można było wyjaśnić w rozmowie, przeniosło się na medialną arenę.

W wiadomości do uczniów, oprócz wyjaśnień ks. Katecheta zawarł także przeprosiny dla osób, które „mogły się poczuć dotknięte treściami zawartymi w prezentacji” oraz deklarację – „Jako człowiek wierzący i ksiądz katolicki szanuję każdego człowieka niezależnie od jego orientacji seksualnej.”

Małopolski Kurator Oświaty przypomina, że treści prezentowane na lekcjach religii nie są uregulowane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Nauczanie religii jest realizowane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 983). Zgodnie z § 4 i § 11 ust. 1 tego rozporządzenia, nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych i przedstawionych Ministrowi Edukacji Narodowej do wiadomości. Te same zasady stosuje się wobec podręczników do nauczania religii. Do wizytowania lekcji religii upoważnieni są odpowiednio wizytatorzy wyznaczeni przez biskupów diecezjalnych Kościoła Katolickiego i właściwe władze zwierzchnie pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych.

W ocenie Małopolskiego Kuratora Oświaty wyjaśnienia, a także przeprosiny i deklaracje księdza katechety oraz przeprowadzone rozmowy księdza ze zwierzchnikami kościelnymi i świeckimi, sprawę zamykają.

Małopolski Kurator Oświaty apeluje o uspokojenie nastrojów wokół Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej."

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ta kurator jest na pewno niepokalanie poczęta :)

Dodaj ogłoszenie