Rewitalizacja limanowskiego Rynku, to, obok modernizacji Limanowskiego Domu Kultury, największa inwestycja miasta w ostatnich latach. Przedsięwzięcie pochłonie 9,5 mln zł, ma zakończyć się do połowy listopada 2020 roku.
Prace od przyszłego tygodnia
Robotnicy na Rynku pojawią się w przyszył tygodniu. Na początek mają zniknąć rosnące tam świerki oraz zostanie zdemontowana fontanna, betonowe donice i ławki. Nie będzie można skorzystać również z toalet.
W pierwszym etapie inwestycji miasto planuje uporządkować plac, aby robotnicy bez przeszkód mogli rozpocząć prace ziemne.
- Mieszkańcy na razie nie odczują remontu, ponieważ będzie on miał charakter prac związanych z uporządkowaniem terenu - wyjaśnia Wacław Zoń, zastępca burmistrza Limanowej.
Ekipa budowlana z ciężkim sprzętem wjedzie na plac pod koniec maja. Wtedy płyta Rynku zostanie rozkopana, a robotnicy przystąpią do przebudowy starych sieci energetycznych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Pomimo tych prac dalej będzie działać Centrum Informacji Turystycznej, którym zarządza Starostwo Powiatowe w Limanowej.
- Jesteśmy po rozmowach ze starostwem, aby uzgodnić warunki dysponowania terenem, na którym znajduje się biuro informacji turystycznej. Ta umowa ma być podpisana lada dzień - nadmienia wiceburmistrz Zoń.
Projekt przewiduje na odnowionej płycie Rynku m.in. oczko wodne i podświetlaną fontanna podłogową. Będą też kwietniki i rabaty kwiatowe, stojaki na rowery wraz ze stacją naprawy i trzy interaktywne ławki. Oprócz tego zaplanowano nasadzenie drzew w taki sposób, aby dawały cień spędzającym tam wolny czas mieszkańcom i turystom.
Utrudnienia w ruchu
Sen z powiek limanowskiem urzędnikom spędza nowa organizacja ruchu wokół Rynku na czas remontu. Kierowcy muszą się tutaj liczyć z utrudnieniami.
Okrężny będzie tylko wahadłowo w kierunku Mszany Dolnej i Nowego Sącza. Wyłączona z możliwości dojazdu do placu zostanie ulica Józefa Marka.
- Czekamy na odpowiedź Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, ponieważ prace na płycie Rynku chcemy skoordynować z wymianą nawierzchni asfaltowej jezdni. Te rozmowy są już na finuszu - podkreśla Wacław Zoń.
Według projektu, pod sklepem „Elegant” zostanie wybudowany przystanek autobusowy. Miasto przebuduje parking przy Rynku, gdzie będzie mogło zaparkować 15 samochodów.
Budowa ronda i parkingu
Oprócz kompletnej rewitalizacji Rynku, władze miasta w tym samym czasie chcą przystapić do budowy nowoczesnego, dwupoziomowego parkingu przy ul. ks. Łazarskiego na ok. 270 samochodów. Zostanie też przebudowane skrzyżowanie u zbiegu ulic Jana Pawła II, Piłsudskiego i Kopernika. Inwestycję za 3,7 mln zł zrealizuje GDDKiA w Krakowie. Limanowski magistrat pokrył koszty wykonania projektu.
- Wszystkie te prace chcemy tak skoordynować, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli ich skutki. Dlatego proszę wszystkich o wyrozumiałość i cierpliwość - dodaje wiceburmistrz.