https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Limanowa. Stabilizacja osuwisk i odbudowa dróg. Miasto działa, ale na konkrety przyjdzie poczekać [ZDJĘCIA]

Remigiusz Szurek
Osuwiska utrudniają życie mieszkańcom Limanowej. Niektóre ulice są nieprzejezdne
Osuwiska utrudniają życie mieszkańcom Limanowej. Niektóre ulice są nieprzejezdne UM Limanowa
Limanowa walczy z osuwiskami występującymi na miejskich ulicach. Właśnie wyłoniono wykonawcę opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej stabilizacji dla osuwiska przy ul. Walecznych wraz z odbudową tej drogi. W planach, dzięki środkom z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach usuwania skutków ruchów osuwiskowych ziemi, jest również opracowanie geologiczno-inżynierskie stabilizacji kolejnych osuwisk.

FLESZ - Jak na Rosję wpłynie szósty pakiet sankcji?

od 16 lat

Wykonawcą opracowania dla osuwiska przy ul. Walecznych została firma „GeoVis” Wincenty Solecki z Więckowic. Wartość całkowita prac wyniesie 69 tys 800 zł.

– Łącznie borykamy się z osuwiskami na trzech miejskich ulicach: Walecznych, Paderewskiego i Bystrej. Walczymy jak możemy o to, by nie cierpieli na tym mieszkańcy miasta, ale najpierw trzeba zadbać o przygotowanie dokumentacji – przypomina w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Stanisław Gorczowski, kierownik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta w Limanowej.

Jak się okazuje limanowscy kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość.

– Najszybciej prace powinny wystartować na ul. Paderewskiego. Czekamy na decyzję zespołu wojewody. Gdy wszystko będzie gotowe stabilizacja osuwiska powinna rozpocząć się pod koniec br. lub na jego przełomie – zauważa nasz rozmówca.

Stanisław Gorczowski nie ukrywa, że osuwiska są sporym utrudnieniem dla mieszkańców.

– Jest to zwłaszcza problem komunikacyjny. Przy każdym z osuwisk doszło do uszkodzenia drogi. Przy ul. Paderewskiego i Bystrej konieczne było wyznaczenie objazdów. Przy ul. Walecznych występują uskoki, nierówności, które próbujemy na bieżąco naprawiać. Jesteśmy dobrej myśli, że te problemy uda się szybko rozwiązać – podsumowuje Stanisław Gorczowski.

Przypomnijmy, że samorząd Miasta niemal od razu po uaktywnieniu się osuwiska przy ul. Walecznych, do którego doszło w połowie września ub. roku, zwrócił się do Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie z prośbą o aktualizację tzw. Karty Osuwiskowej istniejącego osuwiska. Wystąpiono również m.in. do Wojewody Małopolskiego o wsparcie finansowe opracowania dokumentacji geologiczno–inżynieryjnej. Miastu przyznano środki w wysokości 80 procent całości kosztów, dzięki czemu można było uruchomić procedurę zmierzającą do wyłonienia wykonawcy opracowania projektu geologiczno – inżynierskiego osuwiska.

Jak informuje Urząd Miasta Limanowa 23 maja br. na skutek powstałego osuwiska na ul. Bystrej wprowadzona została czasowa organizacja ruchu zamykająca tam przejazd samochodów.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska