Łukasz Wantuch: Wrócę do tematu jak umrze dziecko w żłobku

  Łukasz Wantuch: Wrócę do tematu jak umrze dziecko w żłobku

  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Łukasz Wantuch: Wrócę do tematu jak umrze dziecko w żłobku

  ©Jan Hubrich / Polskapresse

  Radny Łukasz Wantuch chciał, aby do samorządowych żłobków przyjmować tylko dzieci szczepione. Większość radnych jednak się na to nie zgodziła.
  Łukasz Wantuch: Wrócę do tematu jak umrze dziecko w żłobku

  ©Jan Hubrich / Polskapresse

  Przy okazji aktualizacji statutów 22 samorządowych żłobków radny prezydenckiego klubu, Łukasz Wantuch, chciał aby wpisać do nich wymóg przedstawiania przez rodzica aktualnej listy szczepień. W przypadku jej braku, dziecko nie byłoby przyjęte. Na takie rozwiązanie nie zgodziła się większość radnych.Powtarzali, że są za obowiązkowymi szczepieniami, ale część podkreślała, że nie można karać dzieci za błędy rodziców.

  W ostatnich miesiącach coraz bardziej narasta problem nieszczepienia dzieci. Część rodziców przestaje szczepić dzieci, bo boi się powikłań, a niektórzy przekonują, że szczepionki powodują autyzm, choć nie ma na to żadnych dowodów.

  - Liczba nieszczepionych dzieci wzrasta rocznie o 40 proc. Rodzice wręcz chwalą się tym, że nie szczepią dzieci. To jest moda wynikająca z niewiedzy. Za parę lat będziemy mieć taką sytuacji jak w Rumunii, gdzie na odrę zmarło 17 osób, a 6 tysięcy zostało zarażonych. Bo w Rumunii ruch antyszczepionkowy jest bardzo silny - przekonywał radny Wantuch.

  Jak dodawał, aby szczepienia działały, musi się im poddać 90 proc. dzieci. Inaczej nawet te zaszczepione są narażone na choroby.

  - Jestem przeciwna zakazom i nakazom. Istotna jest edukacja. Trzeba ludzi uczyć i wskazywać, że ich zachowanie bywa zagrożeniem dla innych - mówiła Małgorzata Jantos (Nowoczesna).

  - Zasługą radnego Wantucha jest propagowanie szczepienia dzieci. Ale jego pomysł to nie odpowiedź na pytanie, czy szczepienia są potrzebne, tylko odpowiedź na pytanie niebezpieczne: czy za decyzję rodziców o nieszczepieniu mamy karać dzieci. To propozycja nieludzka. Ja tego nie popieram - mówił Wojciech Krzysztonek (PO).

  - Jeśli stosujesz dobre rozwiązania dla swojego dziecka, to masz żłobek. Bo karą dla dziecka jest świadome ich nieszczepienie - ripostowała lekarka i posłanka Lidia Gądek (PO), która przyjechała na wczorajszą sesję rady miasta, aby przekonywać do pomysłu Wantucha. Adam Kalita (PiS) także uważał, że dzieci szczepione nie powinny być narażane przez te nieszczepione i pomysł popierał.

  Część radnych zwracała uwagę, że takie regulacje mogą być niezgodne z przepisami i uchyli je wojewoda. Tak stało się już na przykład w Częstochowie.

  Ostatecznie tylko 10 radnych było za obowiązkowym szczepieniem przy rekrutacji do żłobków. 20 było przeciw, a 10 się wstrzymało.

  - Do żłobków będzie można nadal przyjmować zdrowe i zarażone, nieszczepione dzieci. Wrócę do tematu, jak umrze dziecko w żłobku. To tylko kwestia czasu - powiedział Wantuch.

  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oburzona

  pani (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  słuchajcie, ten pajac nie ma dzieci, co on może wiedzieć w tym temacie?!! a po drugie nauczy się pan panie wantuch parkować samochód jak cywilizowany człowiek, a nie na trawniku. Tyle w temacie,...rozwiń całość

  słuchajcie, ten pajac nie ma dzieci, co on może wiedzieć w tym temacie?!! a po drugie nauczy się pan panie wantuch parkować samochód jak cywilizowany człowiek, a nie na trawniku. Tyle w temacie, nie pozdrawiamzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a jak umrze zaszczepione, czyli niby uodpornione ?

  burrak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  czy wtedy Pan Wantuch zgłosi projekt, żeby przyjmować tylko nieszczepione ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szcze

  kraks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

  A czy pan wantuch nie ma nikogo w rodzinie ze skutkami poszczepiennymi?Może ma szczęscie ale fakt jest taki że coraz wiecej dzieci ma autyzmw różnej formie - niekoniecznie tej najcięższej. I...rozwiń całość

  A czy pan wantuch nie ma nikogo w rodzinie ze skutkami poszczepiennymi?Może ma szczęscie ale fakt jest taki że coraz wiecej dzieci ma autyzmw różnej formie - niekoniecznie tej najcięższej. I żadnych dowodów na tonie będzie bo raporty są fałszowane przez koncerny farmaceutyczne!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepcie,szczepcie

  autyzm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

  Szczepcie,szczepcie - wg wolnych od konsorcjów szczepionkowych naukowców - już niedługo prawie 50% szczepionych dzieci bądzie miało autyzm! Rządowi na ręke zarządzać autystycznymi ludzmi...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie