Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łużna. Spółdzielnia Pogórze na razie będzie gotowała obiady dla uczniów i przedszkolaków, potem zamierza rozwinąć skrzydła

Halina Gajda
Halina Gajda
fot. archiwum
Nowo powołana spółdzielnia w Łużnej ma na razie dać pracę przy przygotowaniu posiłków dla szkół i przedszkoli. W przyszłości ma to być firma usługowa z całym wachlarzem ofert dla mieszkańców.

Gmina Łużna poszła za przykładem innych i powołała spółdzielnię. Nazywa się Pogórze i na razie cała działalność sprowadzała się będzie do gotowania obiadów dla szkolnych i przedszkolnych stołówek z terenu gminy. Pomysł pojawił się niedawno, bo trzeba było zorganizować posiłki dla dzieci.

- Mieliśmy zastępcze rozwiązanie, ale jak to przy takich bywa, trzeba było szukać czegoś na stałe - mówi Kazimierz Krok, wójt gminy.

Spółdzielnia jest już zarejestrowana w KRS. Zatrudnienie będzie opierało się na bezrobotnych z urzędu pracy. Statut jest tak pomyślany, by działalność nie ograniczała się tylko do gotowania, ale na przykład sprzątania, pielęgnacji terenów zielonych.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, by spółdzielnia miała pakiet usług na zewnątrz. Na przykład pomoc po remoncie czy malowaniu w domu, pielenie przydomowych ogrodów, wykaszanie trawy - wymienia.

- Tak samo z gotowaniem - imieniny, urodziny, domowe przyjęcia, na które można by zamawiać potrawy czy ciasta - dodaje z zadowoleniem.

Spółdzielnia ma ruszyć już 1 marca. Na razie z myślą o wspomnianych stołówkach. Wójt Krok stwierdził bowiem, że nie ma póki co sensu rzucać się na głęboką wodę, spółdzielnia musi wystartować i okrzepnąć: nabrać pewności, wprawy, ustawić wszystko logistycznie i przede wszystkim zacząć zarabiać.

- W każdej chwili można szukać programów, projektów, by zaczerpnąć dofinansowanie, na przykład na zakup wyposażenia, samochodów - przekonuje. - Gmina będzie miała ograniczony nadzór nad funkcjonowaniem spółdzielni, wszystko więc zależy od ludzi - dodaje.

Wójt przyznaje, że wzorem była dla niego podobna spółdzielnia, tyle że w małopolskich Raciechowicach. Tam zrzeszają się obecnie lokalni rękodzielnicy, miejscowi artyści. Spółdzielnia uruchomiła nie tylko usługi dla społeczności, ale również sklep, w którym można kupić lokalne produkty.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Barometr Bartusia, odc. 21

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska